Z wykształcenia jest architektem, absolwentem wydziału architektury Politechniki Szczecińskiej. Ma to kluczowe znaczenie w jego designerskich pracach opartych na innowacyjnej, supernowoczesnej technologii.
37 – letni twórca zyskał sławę przede wszystkim jako projektant stołka Plopp i innych metalowych krzeseł nadmuchiwanym powietrzem pod ciśnieniem. Za ten projekt dostał w 2008 roku prestiżową nagrodę Red Dot Award 2008, przyznawaną przez niemieckie Centrum Projektowe Nadrenii Północnej-Westfalii.Model ten trafił także do stałej kolekcji Centrum Pompidou w Paryżu, jako jedno z dwunastu krzeseł, które zmieniają współczesny design. Plopp produkuje obecnieduńska firma Hay.
Zięta jest także laureatem m.in. Nagrody Niemieckiej Rady Wzornictwa 2009, Schweizer Design Preis 2008 oraz Audi Mentor Prize by A&W na targach IMM Cologne w styczniu 2011 roku, którą honorowany jest "najlepszy świeży i unikatowy talent w designie". Od 2003 roku wykłada oraz prowadzi badania w Katedrze Komputerowego Wspomagania Projektowania Architektonicznego na Federalnej Politechnice w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich).
W Warszawie spotkania z projektantem odbywają się w ramach „Gdynia Design Days 2012-morze w stolicy?” W piątek Oskar Zięta miał w SoHo Factory wykład na temat autorskiej technologii FiDU (Freie Innendruck Umformung). Tę własną nowatorską technologię cyfrowej obróbki metalu wykorzystuje w projektach tworzonych mebli.
Komputerowy projekt formy krzesła wgrywa się do maszyny tłoczącej pod ciśnieniem powietrze między zespawane laserem płaskie blachy, co przypomina nadmuchiwanie balonów. Technologia jest niezwykle ekonomiczna – redukuje koszty materiału i transportu. Bardzo lekki mebel jest w stanie utrzymać ciężar ponad dwutonowy!