W Gmachu Głównym MNW odbędzie się pokaz specjalny Tryptyku "Ecce Homo" Maertena van Heemskercka z 1544 roku – jednego z najcenniejszych dzieł północnego renesansu w zbiorach Muzeum. Pokazowi towarzyszy wystawa, dokumentująca wyniki przeprowadzonych prac konserwatorsko-badawczych, które przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat praktyki warsztatowej Heemskercka.
Odwiedzający będą mogli zobaczyć również wszystkie wystawy stałe i wziąć udział w spotkaniach w poszczególnych galeriach, poświęconych wybranym tematom z dziejów sztuki. Dodatkowo dostępna będzie wystawa czasowa: "Cztery razy ŚWIAT. Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny – fotoreporterzy tygodnika ilustrowanego ŚWIAT (1951–1969)". Wystawa fotografii prasowej pokazuje twórczość czterech indywidualności polskiego fotoreportażu i przywraca pamięć o niezwykłym, acz często zapominanym rozdziale polskiej fotografii. Ekspozycja prezentuje polski fotoreportaż humanistyczny w stylu Cartier-Bressona czy amerykańskiego magazynu „LIFE".
MNW ma również propozycję dla najmłodszych. Wieczorynka w Muzeum została przygotowana z myślą o dzieciach w wieku 5–12 lat. Zbiórka o godz. 18.00 przy bramie głównej Muzeum. Zajęcia trwać będą ok. 60 minut, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy od 6 maja pod numerem telefonu: +48 22 621 10 31 wew. 246. (poniżej szczegółowy spis zajęć).
Osoby czekające w długich kolejkach na wstęp do Muzeum będą mogły wykonać kwiaty, by następnie zabrać je ze sobą lub zostawić na dziedzińcu, tworząc wspólnie „kwiatową wystawę" (w ramach międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin"). Z kolei na Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza przez cały wieczór będzie można siać znane z dzieł sztuki kwiaty. Sadzonki będzie można zabrać ze sobą. W zestawie znajdą się też krótkie informacje o roślinach i ich symbolice w sztuce.
Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR we współpracy z MKiDN zaprezentuje multimedialny projekt „Muzeum Utracone" - wybrane dzieła utracone z prowadzonego przez MKiDN katalogu, zakłada zebranie w jednym miejscu i pokazanie w ultranowoczesnej formie materialnego dorobku kultury utraconej na przestrzeni wieków. Nadrzędnym założeniem projektu jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego i szukania możliwości dotarcia do utraconych, w tym szczególnie w czasie II wojny światowej, obiektów kultury.