Atrakcje podczas stania w kolejce do MNW

Jak co roku podczas Nocy Muzeów swoje drzwi otworzą Muzeum Narodowe w Warszawie i wszystkie jego oddziały: Królikarnia, Muzeum Plakatu, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

Publikacja: 14.05.2013 14:05

Atrakcje podczas stania w kolejce do MNW

Foto: materiały prasowe, Bartosz Bajerski Bartosz Bajerski

W Gmachu Głównym MNW odbędzie się pokaz specjalny Tryptyku "Ecce Homo" Maertena van Heemskercka z 1544 roku – jednego z najcenniejszych dzieł północnego renesansu w zbiorach Muzeum. Pokazowi towarzyszy wystawa, dokumentująca wyniki przeprowadzonych prac konserwatorsko-badawczych, które przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat praktyki warsztatowej Heemskercka.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć również wszystkie wystawy stałe i wziąć udział w spotkaniach w poszczególnych galeriach, poświęconych wybranym tematom z dziejów sztuki. Dodatkowo dostępna będzie wystawa czasowa: "Cztery razy ŚWIAT. Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny – fotoreporterzy tygodnika ilustrowanego ŚWIAT (1951–1969)". Wystawa fotografii prasowej pokazuje twórczość czterech indywidualności polskiego fotoreportażu i przywraca pamięć o niezwykłym, acz często zapominanym rozdziale polskiej fotografii. Ekspozycja prezentuje polski fotoreportaż humanistyczny w stylu Cartier-Bressona czy amerykańskiego magazynu „LIFE".

MNW ma również propozycję dla najmłodszych. Wieczorynka w Muzeum została przygotowana z myślą o dzieciach w wieku 5–12 lat. Zbiórka o godz. 18.00 przy bramie głównej Muzeum. Zajęcia trwać będą ok. 60 minut, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy od 6 maja pod numerem telefonu: +48 22 621 10 31 wew. 246. (poniżej szczegółowy spis zajęć).

Osoby czekające w długich kolejkach na wstęp do Muzeum będą mogły wykonać kwiaty, by następnie zabrać je ze sobą lub zostawić na dziedzińcu, tworząc wspólnie „kwiatową wystawę" (w ramach międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin"). Z kolei na Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza przez cały wieczór będzie można siać znane z dzieł sztuki kwiaty. Sadzonki będzie można zabrać ze sobą. W zestawie znajdą się też krótkie informacje o roślinach i ich symbolice w sztuce.

Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR we współpracy z MKiDN zaprezentuje multimedialny projekt „Muzeum Utracone" - wybrane dzieła utracone z prowadzonego przez MKiDN katalogu, zakłada zebranie w jednym miejscu i pokazanie w ultranowoczesnej formie materialnego dorobku kultury utraconej na przestrzeni wieków. Nadrzędnym założeniem projektu jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego i szukania możliwości dotarcia do utraconych, w tym szczególnie w czasie II wojny światowej, obiektów kultury.

Podczas Nocy Muzeów drzwi łączące MNW z Muzeum Wojska Polskiego będą otwarte, zwiedzający mogą z jednego Muzeum swobodnie przechodzić do drugiego. Księgarnia Serenissima organizuje kiermasz wydawnictw, a Café Lorentz i restauracja Aleje 3 przygotowały specjalne menu.

Partnerem Nocy Muzeów w MNW jest PKO Bank Polski, który uruchomił system płatności mobilnych IKO. Osoby posiadające aktywną aplikację IKO podczas Nocy Muzeów 2013 mogą wejść do Muzeum osobnym wejściem.

Szczegóły na stronie: www.mnw.art.pl

WIECZORYNKA W MUZEUM

Obrazy mówią o sobie

– Anna Kwiatkowska

W jaki sposób dzieła sztuki opowiadają widzom swoją historię? Czy muzealne eksponaty mogą przeżywać przygody? Podczas zajęć dowiemy się, kim była Katarzyna Ostrogska i poznamy historię jej niezwykłego portretu, obejrzymy także biblijną opowieść o Dawidzie i królu Saulu. Odkryjemy tajemnice ukryte w portrecie Celiny Michałowskiej oraz porozmawiamy o wędrówkach obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem.

Malarska przygoda po zachodzie słońca

– Ola Bożewicz

Namalować noc to nie lada wyzwanie. Jest wtedy ciemno, niewiele widać. Mimo to artyści nie unikali malowania „nocnych obrazów". Jesteście ciekawi, jak radzili sobie z tym wyzwaniem?

Jak przygoda to tylko w Warszawie!

– Paulina Barysz

Pod osłoną majowej nocy wyruszymy w niezwykłą podróż po Warszawie. Jak wyglądało nasze miasto w przeszłości? Jak prezentował się Zamek Królewski, gdy krajem rządził król Stanisław August Poniatowski? Czy ulice stolicy zmieniły się przez trzysta ostatnich lat? Jak bawili się mieszkańcy dawnej Warszawy? Wspólnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Ptaki, robaki i inne zwierzaki

– Monika Bryzek

W muzeum ukryło się wiele zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. W czasie zajęć poszukamy obrazów, na których są namalowane. Porozmawiamy o zwyczajach wytropionych wspólnie ssaków, gadów czy ptaków i spróbujemy rozwiązać różne zagadki. Na koniec wykonamy własne zwierzątka z papieru.

Ogrodnik w muzeum

– Marta Kochlewska

Noc Muzeów to także dzień międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin". Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się przyrodzie w sztuce. Natura bowiem od dawna była źródłem inspiracji dla artystów. Podczas zajęć dowiemy się, co fascynowało malarzy w przyrodzie. Przekonamy się, czy łatwo rozpoznać drzewa i kwiaty, które namalowali. Porozmawiamy także o symbolice roślin w sztuce, a na koniec wykonamy własny zielnik.

ROZMOWY O SZTUCE

Godz. 20.00 i 22.00

Konterfekty i miniatury, czyli sekrety dawnych portretów

– dr Magdalena Bialic

Zapraszamy w podróż do fascynującego świata dawnego portretu, który już od czasów renesansu należał do najbardziej cenionych gatunków malarskich. Dzieła znajdujące się w Galerii Portretu Muzeum Narodowego w Warszawie kryją w sobie niezwykłe tajemnice, pokazują ciekawe postacie oraz interesujące elementy dawnej mody.

Raz, dwa, trzy, Królowa Midas patrzy! Popkultura, konsumpcja, korporacje i media w sztuce polskiej po 1989 roku – Katarzyna Janus-Borkowska

Rok 1989 zapoczątkował szereg zmian społeczno-gospodarczych w postkomunistycznej Polsce. Po początkowym zachłyśnięciu się deficytowymi wcześniej dobrami konsumpcyjnymi i szeroko pojętą wolnością przyszedł czas refleksji... Co mówią prace Kijewskiego, Sasnala, Libery, Maciejuka, Sawickiej i Dawickiego o ostatnich dwudziestu pięciu latach?

Konwenansom na przekór – o tym, że rozrywka może iść w parze z morałem

– Anna Kwiatkowska

Siedemnastowieczne niderlandzkie domy mieszczańskie często ozdabiały obrazy podkreślające bogactwo i prestiż ich właścicieli. Dużą popularnością cieszyło się malarstwo ukazujące satyryczne, pełne humoru sceny z życia codziennego. Do tych przedstawień należy Wybór między młodością a bogactwem Jana Steena oraz Wesołe towarzystwo Willema van Herpa. Pod pozorem współczesnego tematu obrazy przekazują dodatkowe symboliczne treści. Podczas spotkania odczytamy ich ukryte znaczenia.

Godz. 21.00 i 23.00

Wskrzeszenie Łazarza Carela Fabritiusa, ucznia Rembrandta

– dr Paweł Freus

Rembrandt należy do najbardziej popularnych mistrzów nowożytnej sztuki europejskiej. W jego cieniu pozostawała duża grupa uczniów i naśladowców. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada cenny zbiór ich dzieł. Prawdziwym klejnotem kolekcji jest Wskrzeszenie Łazarza Carela Fabritiusa, obraz autorstwa jednego z najbardziej utalentowanych malarzy z warsztatu Rembrandta. Spotkanie przybliży problematykę warsztatu mistrza oraz sylwetki jego uczniów, a zwłaszcza osobę Fabritiusa.

Bukiet symboli

– Karolina Zalewska

Holenderskie martwe natury kwiatowe to prawdziwe bukiety symboli. Poszczególne elementy mówią nam o naturze istnienia, rozkoszach ziemskich czy przemijaniu doczesnego świata. W czasie spotkania ułożymy kompozycję roślinną, która będzie receptą na jak najlepsze życie.

...kiedyż będziemy mieli deszcz, i śnieg, i wiatr w cieplarni!... (Maurycy Maeterlinck)

– Urszula Król

O symbolice oranżerii w sztuce przełomu XIX i XX wieku, dorastaniu i tajemniczych kwiatach naszych pragnień porozmawiamy podczas spotkania przed obrazem Olgi Boznańskiej W oranżerii. To nieco przewrotna propozycja uczczenia międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin", obchodzonej 18 maja.

Godz. 22.00 i 24.00

Neron i jego dwór, czyli nie taki diabeł straszny

– Maciej Marciniak

W 64 roku n.e. wybuchł jeden z największych pożarów w historii Rzymu. Za winnych podpalenia uznano chrześcijan i skazano ich na męczeńską śmierć. Obraz Henryka Siemiradzkiego Dirce chrześcijańska nawiązuje do wydarzeń z tamtych czasów. Dzieło to będzie dla nas pretekstem do omówienia wspomnianej historii i zaprezentowania społeczeństwa rzymskiego z okresu panowania cesarza Nerona. Czy popularna wersja wydarzeń jest prawdziwa? Dowiemy się tego w czasie Nocy Muzeów.

Matejko prywatnie

– Marlena Zacharek

Jakie tajemnice skrywa w sobie portret żony Jana Matejki – Teodory, namalowany przez samego mistrza? Jaki był prywatnie podziwiany przez wszystkich Matejko? Czy tak samo poważny jak jego obrazy?

Męczeństwo z łyżwiarzami w tle

– Marek Płucinniczak

Męczeństwo świętych Kryspina i Kryspiniana jest dziełem wyjątkowym – opowiada o losach niemal zapomnianych dziś świętych, ale równocześnie zawiera najstarsze przedstawienie „gry w hokeja". O niezwykłości obrazu świadczy również fakt, że pięćset lat temu autor obrazu – jeszcze do niedawna anonimowy – umieścił na nim szereg roślin z taką precyzją, że współcześni botanicy mogą je bez problemu zidentyfikować.

Godz. 23.00 i 1.00

Ogród życia

– Monika Miżołebska

Udręka artystycznego niespełnienia, pochwała życia, powrót do czasów dzieciństwa – spotkanie z trzema artystami, dla których scena ogrodowa była podróżą w głąb własnej duszy i poszukiwaniem źródeł tożsamości artystycznej. Zobaczymy obrazy: W altanie Aleksandra Gierymskiego, Dziwny ogród Józefa Mehoffera i Jacek nad stawem w Wielgiem Jacka Malczewskiego.

Nocny horror na kółkach, czyli Autobus Bronisława Linkego

– Jan Przypkowski

Autobus Bronisława Linkego jedzie przez polskie bezdroża już ponad pół wieku... Wybierzmy się i my w tę jedyną w swoim rodzaju podróż. Przyjrzyjmy się jego pasażerom i zastanówmy, dokąd on jedzie? Malarz w swoim najbardziej znanym dziele pokazał w krzywym zwierciadle polskie społeczeństwo lat 50. XX wieku. Czy wizja artysty sprzed lat jest aktualna także dziś?

W Gmachu Głównym MNW odbędzie się pokaz specjalny Tryptyku "Ecce Homo" Maertena van Heemskercka z 1544 roku – jednego z najcenniejszych dzieł północnego renesansu w zbiorach Muzeum. Pokazowi towarzyszy wystawa, dokumentująca wyniki przeprowadzonych prac konserwatorsko-badawczych, które przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat praktyki warsztatowej Heemskercka.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć również wszystkie wystawy stałe i wziąć udział w spotkaniach w poszczególnych galeriach, poświęconych wybranym tematom z dziejów sztuki. Dodatkowo dostępna będzie wystawa czasowa: "Cztery razy ŚWIAT. Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny – fotoreporterzy tygodnika ilustrowanego ŚWIAT (1951–1969)". Wystawa fotografii prasowej pokazuje twórczość czterech indywidualności polskiego fotoreportażu i przywraca pamięć o niezwykłym, acz często zapominanym rozdziale polskiej fotografii. Ekspozycja prezentuje polski fotoreportaż humanistyczny w stylu Cartier-Bressona czy amerykańskiego magazynu „LIFE".

Pozostało 91% artykułu
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali
Kultura
Laury dla laureatek Nobla
Kultura
Nie żyje Stanisław Tym, świat bez niego będzie smutniejszy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Kultura
Żegnają Stanisława Tyma. "Najlepszy prezes naszego klubu"