Oddział Sztuki Dawnej
przygotuje krótkie prelekcje, wygłoszone przez pracowników muzeum na temat historii obiektów, niezwykłych artystów lub zjawisk artystycznych. Specjalnie na tą wyjątkową muzealną noc niektóre eksponaty zostaną wyjęte z magazynów.
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
zaprasza na ostatnie dwa dni wystawy „Kapliczki kaszubskie / Przestrzenie świętości". O 19.30 rozpocznie się Pokaz pieśni grupy warsztatowej i koncert zespołu Laboratorium Pieśni.
Laboratorium Pieśni jest galerią trójmiejskich muzyków i pieśniarzy, którzy odwołując się do muzycznej tradycji ludowej ( szczególnie romskiej i bałkańskiej ), tworzą współczesne aranżacje, często dotykające oryginału zaledwie fragmentem melodii lub tekstem. Występy leżą na pograniczu koncertu i performance'u - niezwykle barwne, zagarniające widza, tworzące atmosferę współuczestnictwa, wciągające go w świat zapomnianej muzyki, która nagle staje się bliska, poruszająca, zadziwiająco aktualna. Zespół wystepuje w składzie: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Michał Zeltman, Michał Mantaj, Piotr Grudziel oraz Dawid Lipka Występ zespołu poprzedzi pokaz kilkunastoosobowej śpiewaczej grupy warsztatowej działającej przy Muzeum Etnograficznym w Oliwie prowadzonej przez Alinę Jurczyszyn –liderkę zespołu Laboratorium Pieśni.
W godzinach 21.30–23.00 odbędzie się pokaz tańców ludowych – Potańcówka – zorganizowana przez Stowarzyszenie „Trójwiejska". W trakcie krótkiego, tanecznego spotkania organizatorzy zaproszą do tańca krzyżaka, siemieńca, wiwata, kozaka, a także oberka i polki. Prowadzenie: Seweryn Huzarski i Małgorzata Zamorska. Do tańca zagrają: Katarzyna Huzarska, Vincent Rosinach, Paweł Oleksiński. Stowarzyszenie „Trójwiejska" skupia środowisko działające na rzecz popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. Z ich inicjatywy odbywają się potańcówki, warsztaty tańca, warsztaty śpiewu białego oraz warsztaty skrzypcowe w Trójmieście. Od dwóch lat odbywa się też Kurpiogranie – letnie warsztaty tradycji na Kurpiach.