To już 11 edycja festiwalu organizowanego przez Instytut Polski. W weekend zainaugurowało go czytanie wierszy Juliana Tuwima w parku Villa Borghese oraz projekcja filmu „Warszawa 1935" Tomasza Gomoły i Ernesta Rogalskiego.
Włoska publiczność będzie uczestniczyła w wydarzeniach festiwalowych przez najbliższe trzy tygodnie.
W najbliższy czwartek w rzymskim Instytucie Goethego odbędzie się wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej, przypominający o dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin poetki. Towarzyszy mu otwarcie wystawy jej słynnych „wyklejanek". Pocztówkowe kolaże Wisława Szymborska tworzyła dla znajomych jako rodzaj surrealistycznej zabawy, a jednocześnie każdy ich szczegół był przemyślany i starannie wykonany. Materiały do nich znajdowała najczęściej w tekstach i reprodukcjach w starych magazynach, a zarazem przetwarzała je w niepowtarzalny sposób, zabarwiając własnym poczuciem humoru.
W Instytucie Goethego, gdzie poetka w 2007 roku spotkała się z rzymską publiczności, odbędzie się także projekcja filmu dokumentalnego „Chwilami życie bywa znośne" Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Gośćmi pokazu będzie autorka dokumentu oraz Michał Rusinek - prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej -.
W Instytucie Polskim zostanie otwarta wystawa fotograficzna Lorenza Castore, fotografa od wielu lat zafascynowanego i związanego z Polską, laureata Złotej Żaby festiwalu Plus Camerimage 2012. A w nowej siedzibie rzymskiej galerii sztuki współczesnej Cafe Europe - wystawa „Spóźnione rozmowy z Kurtem Schwittersem" Natalii Brandt.