Oba nawiązują do przemian ustrojowych, rozpoczętych 25 lat temu w Polsce, po wyborach parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku.
W Kiszyniowie powstał mural „Motyle wolności" na bloku mieszkalnym w dzielnicy Botanica, uderzający radosną feerią barw.
- Każdy duży motyl jest w kolorach flag narodowych, podążają ku górze: ku błękitowi, ku wolności. Symboliczne jest odrywanie się od czerwono, brunatnego dołu. Całość z założenia, jest kolorowa, bardzo szkicowa i lekka – mówi Jacek Zdybel, autor projektu muralu.
To już trzeci projekt zrealizowany przez polskich artystów w tym mieście. W jego malowaniu pomagali także studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Kiszyniowie.
Natomiast mural w Bukareszcie przedstawia dźwigi stoczniowe jako charakterystyczny element i symbol Stoczni Gdańskiej. Rafał Roskowiński, autor projektu tłumaczy: - Z jednej strony motyw dźwigów jest stałym elementem krajobrazu Gdańska, skoro „Zaczęło się w Gdańsku", to właśnie dźwigi stoczniowe najlepiej oddają to miejsce. Z drugiej strony – i to ważniejsza interpretacja – dźwigi stoczniowe symbolizują pracę ludzi. Robotników, którzy właśnie w Stoczni Gdańskiej sprzeciwili się władzy. To oni rozpoczęli drogę do wolności w Gdańsku i w Polsce, ich sprzeciw doprowadził do załamania systemu i rozpoczęcie demokratycznych przemian w Polsce, za którą ruszyły następne państwa bloku wschodniego.