Przybyło nam wiele muzeów, teatrów, sal koncertowych, uznanych za prawdziwe ikony architektury. Przypominamy najważniejsze.
Filharmonia w Szczecinie, zaprojektowana przez pracownię Estudio Barozzi Veiga z Barcelony, przypomina gigantyczną abstrakcyjną rzeźbę, czy lodową górę. Strzelista podświetlona biała budowla z nieregularnych ostrosłupów reprezentuje odważną architekturę i tworzy unikalną przestrzeń. Wygląda futurystycznie, a jednocześnie wpisuje się w historyczny kontekst. Jej twórcy, zwycięzcy międzynarodowego konkursu potraktowali budynek filharmonii jak instrument muzyczny (może kojarzyć się z organami), a jednocześnie inspirowali się architekturą miasta, stąd dominacja wertykalnych linii. Obiekt ma dwie sale koncertowe o znakomitej akustyce i reprezentacyjny hol o wysokości trzech kondygnacji.
Cricoteka. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie. Pełni rolę muzeum, archiwum, galerii i miejsca badań dorobku autora „Umarłej klasy", Łączy zrewitalizowany budynek starej elektrowni na Podgórzu z nowoczesną wiszącą konstrukcją. Projektanci IQ2 Quality Group Consorcjum (Piotr Nawara i Agnieszka Szultk z nsMoonStudio oraz Stanisław Deńko z biura „Wizja") czerpali inspirację z rysunku Kantora . Nadbudowana część obiektu wygląda jak obramowanie lub most z widokiem na Wisłę i kojarzy się z typowym dla sztuki Kantora ambalażem. Obie części Cricoteki mają wspólny komunikacyjny „krwioobieg". Nowoczesną zewnętrzną elewację tworzą ściany z kortenu, sprawiające wrażenie spatynowanych, a system przeszkleń daje intrygujące efekty świetlne.
Centrum Kongresowe - ICE Kraków Congress Centre na Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie zaprojektowane zostało przez zespół Ingarden & Ewý – Architekci z Krakowa, współpracujący z Arata Isozaki& Associates w Tokio w taki sposób, by pełniło różne funkcje. Jest to miejsce nie tylko kongresów i konferencji, ale także koncertów i spektakli. Bryła ma oryginalną organiczną formę, łączącą płynność z dynamiką. Budynek przykrywa kaskadowo spływający dach w kierunku Wisły. Elewacja budynku – kompozycja szkła, ceramiki i aluminium - gra wyrafinowaną abstrakcyjną mozaiką barw. Kolory na niej powtarzają barwy ze ścian wewnątrz: czerwieni z sali głównej, grafitu w teatralnej i bieli w foyer. Wewnątrz ze spiralnych schodów w przeszklonym foyer roztaczają się panoramiczne widoki na Stare Miasto. Salę Audytoryjna, Teatralną i Kameralna o nowoczesnej technologii i znakomitej akustyce, można różnorodnie aranżować, dostosowując do potrzeb kongresowych lub koncertowych.