Rosja miała nadzieję, że Putin i obecny prezydent USA, Joe Biden, omówią kwestię Traktatu w czasie szczytu między prezydentem USA a prezydentem Rosji w Genewie.

Jednak administracja Bidena poinformowała Moskwę w maju, że USA nie zamierzają powracać do Traktatu o otwartych przestworzach.

Na mocy Traktatu państwa-sygnatariusze mogą wykonywać loty zwiadowcze nad terytorium innych państw będących stronami Traktatu - loty te mają służyć m.in. kontroli przestrzegania układów o redukcji zbrojeń.

Kreml w poniedziałek oświadczył, że decyzja USA o wycofaniu się z Traktatu "znacząco naruszyła równowagę interesów" między stronami Traktatu co zmusiło Rosję do odejścia od niego.

Moskwa miała nadzieję, że administracja Bidena zmieni decyzję administracji Trumpa ws. Traktatu o otwartych przestworzach.

Nowa administracja podtrzymała jednak oskarżenie pod adresem Rosji o łamanie postanowień Traktatu i podtrzymała decyzję o opuszczeniu paktu.

Rosja wyraziła ubolewanie z powodu decyzji USA o opuszczeniu Traktatu o otwartych przestworzach nazywając ją "politycznym błędem".