Podczas wspólnej konferencji prasowej po rozmowie w cztery oczy z polskim prezydentem, Donald Trump oświadczył, że Polska zadeklarowała uruchomienie "ogromnych nakładów", aby na jej obszarze znalazły się stałe bazy amerykańskich wojsk.

 

Czytaj relację z oficjalnej wizyty PAD w Stanach Zjednoczonych

Miałyby to być wyższe kwoty niż 2 miliardy dolarów - suma, na jaką amerykański prezydent wycenił koszt powstania stałej bazy wojsk USA w Polsce.

Trump, mówiąc o deklaracji polskiego prezydenta zapowiedział, że amerykańska administracja będzie tę propozycję poważnie rozważać.

Podkreślił przy tym, że nawet kraje znacznie bogatsze niż Polska oczekują od Stanów Zjednoczonych obrony, ale nie wypłacają im za to należnych pieniędzy. - Polska jest tu pięknym przykładem - powiedział Donald Trump.

Amerykański prezydent przyznał, że cieszy się z wkładów Polski w NATO oraz z planów Warszawy zwiększenia nakładów na obronność.

Z kolei Andrzej Duda, odpowiadając na pytania dziennikarzy, stwierdził, że w świetle działań Rosji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej tylko obecność amerykańskich wojsk jest gwarantem bezpieczeństwa. Polski prezydent zapewnił też, że istnienie amerykańskich baz na terenie Rzeczpospolitej leży zarówno w interesie Polski, jak i USA.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Dla baz, które miałyby powstać na terenie Polski, Duda zaproponował nazwę "Fort Trump".