W środę prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje nowym sędziom Sądu Najwyższego do izby cywilnej, izby karnej oraz izby kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. - Sądy w Rzeczypospolitej Polskiej nie są powołane do tego, aby zmieniać ustawy - powiedział minister Paweł Mucha.

Prezydent powołał łącznie 27 nowych sędziów do Sądu Najwyższego. Do izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych powołanych zostało 19 z 20 kandydatów wskazanych przez KRS.

- Prezydent miał pewne prawo do powołania sędziów - powiedział w rozmowie z radiową Trójką rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski.

Rzecznik mówił również o reakcji na decyzję TSUE. - Cały czas mówimy o tym, co się ewentualnie stanie lub nie. Jeżeli się ewentualnie stanie, to wtedy polski rząd, który reprezentuje Polskę przed TSUE będzie rozstrzygał, co dalej z tym zrobić - skomentował.

- Prezydent działa w granicach prawa obowiązującego dzisiaj, w tym czasie, który mamy. Jeżeli dzisiaj, w tym czasie, który mamy, takie prawo jest, pan prezydent podejmuje decyzje. Jeżeli będzie inne, to wtedy będzie się zastanawiał i podejmował stosowne rozstrzygnięcia - dodał.