Wpłaty dokonano w grudniu 2019 roku. Prezydent Donald Trump w ubiegłym tygodniu w rozmowie z Fox News stwierdził, że Arabia Saudyjska - w ramach pokrywania kosztów działań amerykańskich żołnierzy na terenie tego kraju - złożyła już "miliard dolarów w banku". Pentagon jednak nie potwierdził wówczas otrzymania jakiejkolwiek wpłaty z tego tytułu.

Jak zaznacza CNN informacja o zapłaceniu przez Saudów 500 mln dolarów za obecność wojsk USA to nie pierwszy przypadek, gdy Arabia Saudyjska płaci za koszty działań żołnierzy w regionie. W latach 1990-1991 Arabia Saudyjska, Kuwejt i inne kraje Zatoki Perskiej zapłaciły w sumie 36 mld dolarów tytułem pokrycia kosztów operacji "Pustynna burza".

Obecnie trwają dwustronne rozmowy między USA a Arabią Saudyjską dotyczące tego, jakie konkretnie koszty obecności wojsk USA w Arabii Saudyjskiej mają być pokrywane przez Rijad. Ma to pozwolić na ustalenie kwoty, jaką Arabia Saudyjska powinna przekazywać USA.

Rzeczniczka Pentagonu, kmdr. Rebecca Rebarich podkreśliła, że zgodnie z wytycznymi prezydenta Trumpa, aby zwiększyć udział partnerów w kosztach obecności wojsk USA na ich terytorium, Departament Obrony i Arabia Saudyjska rozpoczęły rozmowy o podziale tych kosztów. Jak dodała obecność wojsk USA na terenie Arabii Saudyjskiej "wspiera regionalne bezpieczeństwo i powstrzymuje przed agresją".

- Rząd Arabii Saudyjskiej zgodził się, aby mieć udział w kosztach tych działań i dokonał pierwszej wpłaty - dodała. - Obecnie trwają rozmowy, aby sformalizować mechanizm przyszłych wpłat z tego tytułu - podkreśliła.

W związku z napiętymi relacjami z Iranem, który jest regionalnym rywalem Arabii Saudyjskiej, Pentagon wysłał do Arabii Saudyjskiej kilka tysięcy żołnierzy USA, a także systemy obrony przeciwlotniczej.

Środki przekazywane USA przez Arabię Saudyjską mają pokrywać koszty obecności na terytorium kraju żołnierzy USA, a także myśliwców i systemów rakietowych Patriot, które chronią saudyjskie rafinerie przed atakami dronów z Iranu.