- Rosja odgrywa ważną rolę na Bliskim Wschodzie - mówił Katz w rozmowie z TASS.

- Izrael pracuje nad rozwiązaniem kwestii regionalnych we współpracy z Rosją - dodał.

Szef MSZ Izraela mówił też, że Izrael "ceni zrozumienie prezydenta Putina dla tego, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa Izrael". - Jestem pewien, że tym razem (podczas wizyty Putina w Jerozolimie - red.) premier Beniamin Netanjahu i prezydent Rosji Władimir Putin omówią wiele kwestii, w tym przeciwdziałanie zagrożenia ze strony Iranu dla Izraela i całego regionu - dodał Katz.

- Rosnąca obecność Iranu na terytorium Syrii stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela, nie możemy pozwolić na taki rozwój wypadków. Iran stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego kraju, ale też dla całego regionu - podkreślił Katz.

Szef MSZ Izraela zaznaczył, że Izrael "nie pozwoli, by Iran pozyskał broń atomową".

TASS przypomina, że w 2019 roku Putin spotkał się z Netanjahu trzy razy - w lutym i w marcu w Moskwie, a we wrześniu w Soczi.

Katz mówiąc o uczestnictwie Putina w Światowym Forum Holokaustu podkreślił, że Izrael "docenia wkład ZSRR w wyzwolenie obozów koncentracyjnych". - Sądzimy, że pamięć o ofiarach Holokaustu jest obowiązkiem każdego państwa świata - dodał szef MSZ Izraela.

Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie odbędzie się na kilka dni przed 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach w Jerozolimie nie weźmie udziału prezydent Andrzej Duda, ponieważ organizatorzy nie przewidzieli jego wystąpienia w trakcie uroczystości, podczas której przemówienie wygłosi m.in. prezydent Putin.