Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania.

Po decyzji TK w całej Polsce doszło do fali protestów, organizowanych przez organizacje walczące o prawa kobiet. Demonstracje odbywają się zarówno w największych polskich miastach, jak i w znacznie mniejszych ośrodkach.

W niedzielę protestujący zebrali się m.in. przed domem wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz przed warszawską siedzibą PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. Protesty organizowano również przed kościołami. Uczestnicy części z nich wchodzili z transparentami do świątyń w czasie mszy. Na murach i drzwiach kościołów malowane były również hasła takie jak m.in. ”aborcja bez granic”, „mój wybór” czy "piekło kobiet".

Na facebookowym profilu Archidiecezji Gnieźnieńskiej opublikowano wideo, na którym prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował o „szacunek dla siebie nawzajem i szacunek dla świętych miejsc”. - Przeżywamy trudny czas, czas rozszerzającej się pandemii, czas, w którym wielu choruje, wielu cierpi, w którym śmierć dotyka naszych rodzin i wspólnot. Ostatnie dni przyniosły nam także liczne protesty społeczne. Są one wyrażane ekiedy w sposób bardzo gwałtowny, zdecydowany, ostry, raniący innych - powiedział duchowny.

Abp Polak podkreślił, że „bardzo prosi o wzajemny szacunek”. - O to byśmy nie przekraczali granic, o szacunek dla siebie nawzajem, szacunek dla miejsc świętych, dla naszych świątyń. Bardzo proszę, by były one miejscami pojednania i jedności - zaznaczył. - Nie powodujmy podziałów, nie przyczyniajmy się do tego, by były one jeszcze głębsze. Niech wszystkim nam zależy na jedności i pokoju. Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni - dodał.