Sprawozdanie z rozmowy szefów polskiej i amerykańskiej dyplomacji opublikował na stronie Departamentu Stanu rzecznik Ned Price.

"Sekretarz stanu Antony J. Blinken rozmawiał z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Sekretarz Blinken podkreślił siłę naszego polsko-amerykańskiego partnerstwa z NATO i wspólnotą transatlantycką w rozwiązywaniu regionalnych i globalnych wyzwań" - poinformował.

"Sekretarz omówił również naszą współpracę z Polską w zakresie przeciwdziałania zagrożeniu, jakie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy stanowi gazociąg Nord Stream 2" - przekazał Departament Stanu.

"Sekretarz podkreślił znaczenie obrony naszych wartości demokratycznych, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich, w obliczu oczekiwanego objęcia przez Polskę przewodnictwa w OBWE w 2022 roku" - dodał Price.

Z relacji polskiego MSZ wynika, że Zbigniewa Rau został poinformowany przez stronę amerykańską o przebiegu oraz rezultatach spotkania prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina.