Tekst z dodatku Żołnierze Wyklęci 1943-1963
Losy Polski rozstrzygnęły się już wcześniej. W kwietniu 1943 r. Niemcy ogłosili o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów. Reakcja rządu polskiego, który zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o wyjaśnienie sprawy, stała się dla władz sowieckich pretekstem do zerwania stosunków dyplomatycznych. Stalin mógł już bez przeszkód przystąpić do rozwijania powołanego w lutym Związku Patriotów Polskich i tworzenia jego militarnego zaplecza – 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
4 VII 1943 r. w katastrofie gibraltarskiej zginęli premier i naczelny wódz gen. Władysław Sikorski. Na czele rządu stanął Stanisław Mikołajczyk, jednak jego pozycja na arenie międzynarodowej była dużo słabsza. Tego samego dnia rozpoczęła się bitwa na Łuku Kurskim, w efekcie której Niemcy na stałe utracili inicjatywę na froncie wschodnim. W tej sytuacji stały się nieaktualne dotychczasowe plany Armii Krajowej, nieuwzględniające możliwości zajęcia ziem polskich przez Armię Czerwoną. Nowy plan „Burza" opierał się na założeniu, że wojsko podziemne będzie walczyć z wycofującymi się Niemcami i wystąpi wobec Sowietów w roli gospodarza.
Ostatnim akordem była konferencja wielkiej trójki w Teheranie zorganizowana na przełomie listopada i grudnia 1943 r. Stalin zdołał na niej przekonać Churchilla i Roosevelta, iż drugi front w Europie nie powinien zostać otwarty na Bałkanach, lecz we Francji. Utracona została w ten sposób ostatnia szansa na wyzwolenie Europy Środkowej przez aliantów zachodnich. Co więcej, przywódcy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zaakceptowali sowieckie żądania terytorialne wobec Polski, obejmujące połowę jej przedwojennego obszaru. Faktu tego nie podano do publicznej wiadomości. W tym czasie w Moskwie trwały już prace nad stworzeniem zalążka nowych władz Polski. Ponadto komuniści skupieni w Polskiej Partii Robotniczej u progu 1944 r. powołali pseudoparlament Krajową Radę Narodową.
4 I 1944 r. Armia Czerwona w walce z Niemcami przekroczyła granice Rzeczypospolitej. Pierwsze doświadczenia nie były jednoznaczne. Sowieci nie uznawali polskiej administracji i oświadczyli, że ziemie te stanowią część ZSRR, ale przez kilka tygodni współdziałali z 27. Wołyńską Dywizją Piechoty AK. W tym samym czasie Winston Churchill nasilił swe naciski na władze polskie, by za wszelką cenę szukały porozumienia ze Stalinem. Uznał przy tym jego żądania za „rozsądne i sprawiedliwe". Były one jednak nie do przyjęcia dla Polaków – oprócz rewizji granic obejmowały także zmiany w rządzie i usunięcie gen. Kazimierza Sosnkowskiego z funkcji naczelnego wodza.