1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Obecna sytuacja na świecie pokazuje w sposób dobitny, że tylko Unia Europejska podejmująca wspólnie decyzje może być liczącym się graczem na arenie międzynarodowej. Oczekuje się szybkiej reakcji na pojawiające się wyzwania, choćby na Ukrainie. Niestety w obecnej formie Unia Europejska nie potrafi wystarczająco dobrze sprostać tym wyzwaniom. Dlatego opowiadam się za federalizacją. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie stanie się to w przeciągu kilku lat. Jest to raczej kwestia dekady lub dwóch, ale należy do tego dążyć.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Uważam, że powinno to nastąpić możliwie szybko. Pozwoli nam to w pełni uczestniczyć w podejmowaniu wszystkich decyzji Unijnych. Będzie też miało to niebagatelny wpływ na Polską gospodarkę, która stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Mówiąc o tym, że powinno to nastąpić możliwie najszybciej nie oznacza, że jak najszybciej. Bo przyjęcie „jak najszybciej" mogłoby oznaczać, że bez względu na panujące warunki. Żeby jednak Euro przyniosło nam korzyści trzeba przyjąć wspólną walutę w szybkim, ale i najdogodniejszym dla nas momencie. Konieczna jest także zmiana w Konstytucji RP.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?