- Rosja dokonała zwrotu od miękkiej współpracy z zachodem, nawet były rozmowy o przystąpieniu Rosji do NATO. W ostatnich latach sytuacja się zmieniła, a w ubiegłym roku nastąpił strategiczny zwrot - powiedział Stanisław Koziej w porannym programie TOK FM.

- To co robi NATO, to jest reakcja na te zwrot - ocenił obecną sytuację szef BBN.

Pentagon poinformował dziś, że amerykańscy wojskowi rozpoczną w drugiej połowie kwietnia szkolenia żołnierzy należących do sześciu kompanii ukraińskiej Gwardii Narodowej, by wzmocnić ich zdolności w walce z prorosyjską rebelią na wschodzie kraju.

Szkolenia odbędą się ma zachodzie Ukrainy, niedaleko granicy z Polską, a przeprowadzą je amerykańscy żołnierze ze 173. Brygady Powietrznodesantowej, mającej siedzibę w Vicenza we Włoszech.

Rosjanie zapowiedzieli, że w ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przeprowadzone zostanie zakrojone na dużą skalę przegrupowanie wojsk na kierunkach Zachodnim, Północnym i Południowym.

Elementem przegrupowania będzie przerzucenie do obwodu kaliningradzkiego rakiet balistycznych Iskander-M, a także przebazowanie do tego graniczącego z Polską i Litwą regionu lotnictwa myśliwskiego oraz bombowego.

Na Krym przerzucone zostaną bombowce strategiczne Tu-22M3, a do regionu arktycznego - dwa wzmocnione pułki i pododdziały sił specjalnych Wojsk Powietrznodesantowych.