Propozycja godna zauważenia, tym bardziej, że takie rozwiązania są już stosowane na Zachodzie, choćby w Berlinie i Londynie. Problem w tym, że średni wiek samochodu na naszych drogach to 14 lat. Część przedstawicieli rynku uważa wręcz, że za tą propozycją stoi lobby samochodowe.

Dalej „Rzeczpospolita" pisze o tym, że już 1,5 mln osób w Polsce ma ponad 80 lat. Aż połowa z nich jest niesamodzielna. Gazeta zastanawia się, jak im pomóc. „Rzeczpospolita" opisuje także starania jednej z fundacji o beatyfikację rotmistrza Witolda Pileckiego.

W części gospodarczej „Rzeczpospolita" pokazuje technologiczną rewolucję w bankach, a dokładniej w systemach służących logowaniu się do konta. Mamy już skanowanie odcisków palców czy komendy głosowe.

„Rzeczpospolita" dotarła do projektu ustawy, według którego za trzy lata wszystkie przetargi miałyby się odbywać w formie elektronicznej. Szczegóły na stronach prawnych gazety.

„Dziennik Gazeta Prawna" opisuje bardzo ciekawą propozycję Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi o to, by oszczędności z III filara emerytalnego mogły posłużyć jako wkład własny przy kredycie hipotecznym. Na czołówce części prawnej gazeta pisze, że fikcją są zapowiadane przez rząd ułatwienia dla przedsiębiorców, dotyczące terminów wchodzenia w życie regulacji dla firm.

„Gazeta Wyborcza" wybija na pierwszej stronie tekst o tym, że Rosja nie jest już taka mocna w gazie. Otóż na ograniczenie zakupów tego paliwa od Kremla zdecydował się Kijów. To swego rodzaju rewolucja. A jest możliwa tylko dzięki temu, że Ukraina kupuje gaz od Unii.

W „GW" zwraca uwagę wywiad z gen. Markiem Dukaczewskim, byłym szefem Wojskowych Służb Informacyjnych. Twierdzi on, że politycy prawicy dążyli do kontrolowania WSI. Temat służb wrócił przy okazji sprawy SKOK Wołomin, która z kolei jest paliwem podsycającym temperaturę kampanii wyborczej. Zresztą, co oczywiste, we wszystkich głównych gazetach mamy najświeższe wiadomości z frontu zmagań o fotel prezydenta. Ciekawie wygląda tu „DGP", który oszacował koszty obietnic kandydatów na prezydenta.

Wyborcza gorączka właśnie rozpoczyna się też za oceanem. Jeden z senatorów jako pierwszy oficjalnie ogłosił start w wyborach na prezydenta USA. Kampania startuje więc, 596 dni przed głosowaniem, jak skrupulatnie wyliczyła „Wyborcza".

„GW" tematowi SKOK-ów poświęca w dziale gospodarczym całą stronę. Na niej także rozmowa z przewodniczącym KNF.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

Doniesienia gazet ze świata zdominował temat Grecji. Po raz nie wiem już który na przestrzeni ostatnich pięciu lat mamy widmo jej bankructwa. Słowem: na Południu bez zmian. Ciekawe jak długo jeszcze trzon Unii będzie reanimował ten kraj pożyczkami i kiedy (i czy w ogóle) zdecyduje się tę kroplówkę odłączyć.

„Parkiet" skupia się dziś na trwającej IPO Idea Banku. Gazeta wskazuje, że może to być największa taka oferta w tym roku. Jej wartość może sięgnąć 864 mln zł. Gazeta przestrzega również, że zagrożony jest boom obligacyjny. Jeśli dojdzie do szoku na rynku (co może go spowodować? - polecam lekturę), to najbardziej ucierpieć mogą obligacje korporacyjne.

Bardzo ciekawą informację przynosi „Puls biznesu", który twierdzi, że na miejsce pod fabrykę poluje u nas Jaguar. Podobno producent land roverów i jaguarów przygląda się działkom w pobliżu zachodniej granicy. Gazeta pisze także, że przychody wypożyczalni rowerów przebiją 30 mln zł. Liderem rynku jest Nextbike.

Wśród spraw nieco lżejszych, w „GW" do przeczytania wywiad z prezesem PZPN, Zbigniewem Bońkiem. Jest oczywiście temat Jakuba Błaszczykowskiego.