Obserwatorzy podkreślają, że wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w Zakopanem wynika w dużej mierze z powodu zaniedbań właścicieli domów, którzy nie dbają o środowisko. 

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odnotował we wtorek rekordowy poziom zanieczyszczenia powietrza w zimowej stolicy Tatr. Wynosił on 520,8 ug/m3 (mikrogramów na metr sześcienny). Według obowiązujących norm, nie powinien on przekraczać 50 ug/m3. Dla porównania, w stolicy Indii Delhi, najwyższy odnotowany poziom wynosił tego dnia 445 ug/m3.

Ministerstwo środowiska informuje, że wie o problemie i dodaje, że sytuacja ulega powolnej poprawie. Decydująca w tej kwestii ma być modernizacja systemów ciepłowniczych i innych elementów odpowiedzialnych za ogrzewanie budynków. 

Działacze klimatyczni alarmują, że każdego roku w Polsce około 45 tysięcy osób umiera na choroby wywołane przez zły stan powietrza. Działacze naciskają, by rząd wprowadził poważniejsze zmiany w zakresie ochrony środowiska.

Jednym z przykładów jest informowanie obywateli o panującym zanieczyszczeniu. Według obowiązującego na terenie naszego kraju prawa, informacja taka przekazywana, gdy poziom zanieczyszczenia przekroczy 300 ug/m3. Dla porównania, we Francji informacja taka pojawia się, gdy przekroczy 80 ug/m3.

Czy płuca Polaków są bardziej odporne niż Włochów, Francuzów czy Węgrów? - pytał w rozmowie z agencją Reutera Piotr Siergiej z inicjatywy Polski Alarm Smogowy. 18 stycznia rozpoczynają się w Polsce ferie zimowe. Napływ turystów może wywołać jeszcze gorszą jakość powietrza w Zakopanem - ostrzegają działacze.