Mergui brał udział w debacie dotyczącej zamachów z 13 listopada w Paryżu. Dyskutujący zastanawiali się, czy winą za terror w Europie można obarczać muzułmańską religię. Oprócz przedstawiciela wspólnoty żydowskiej we Francji w dyskusji brał udział również przedstawiciel francuskich muzułmanów Chems-Eddine Hafiz oraz rzecznik francuskiego episkopatu ks. Olivier Ribadeau Dumas.

Mergui najpierw podkreślił, że Żydzi w swojej historii nigdy nikogo nie krzywdzili w imię Boga, a następnie przypomniał, że to Żydzi byli mordowani ze względu na wyznawaną przez siebie religię. W tym kontekście wymienił Polskę. - W imię Judaizmu wspólnota Żydowska nigdy nie powstała ani żeby zniszczyć Hiszpanię, która ich wypędziła (chodzi o wydarzenia z końca XV wieku - red.), ani Polskę, która ich zagazowała - stwierdził. Żaden z gości ani prowadzący program nie zareagowali za te słowa.

W reakcji na te słowa na portalu citizengo.pl powstała petycja, której autorzy żądają przeprosin za wypowiedź przedstawiciela francuskich Żydów. "Holokaust to zbrodnia Niemiecka, która odbyła się częściowo na terenach polskich, okupowanych przez Niemiecką Trzecią Rzeszę" - piszą. 

Zobacz także:

Eurowizja bez Polski?