Będzie reset konstytucyjny? Bosak i Tyszka u prezydenta Andrzeja Dudy

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i jego współpracowników z politykami Konfederacji Krzysztofem Bosakiem i Stanisławem Tyszką. Rozmowy dotyczyły kwestii tzw. resetu konstytucyjnego. Bosak mówił, że chodzi o zakończenie chaosu w państwie i ostrzegał przed anarchią.

Publikacja: 14.02.2024 16:50

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak oraz przewodniczący klubu Konfederacji Stanisław Tyszka spotkali

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak oraz przewodniczący klubu Konfederacji Stanisław Tyszka spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

W spotkaniu uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, oraz wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i szef klubu Konfederacji Stanisław Tyszka.

Po rozmowach politycy Konfederacji wystąpili na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim. - Rozmawialiśmy o przygotowaniu poprawek do konstytucji, które zakończą chaos w państwie, które zakończą wzajemne negowanie składów naczelnych ciał konstytucyjnych, takich jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownictwa - relacjonował Krzysztof Bosak, współprzewodniczący Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego.

Czytaj więcej

Bosak apeluje do wszystkich partii. Konfederacja proponuje reset konstytucyjny

Krzysztof Bosak: Konfederacja proponuje "reset konstytucyjny"

Bosak przypomniał, że Konfederacja proponuje "reset konstytucyjny". Tłumaczył, że chodzi o przyjęcie w drodze kompromisu uprzednio uzgodnionych poprawek do konstytucji, "które by wyłaniały nowe, niepartyjne składy tych najważniejszych ciał oraz które pozwalałyby zakończyć ten spór i przywrócić uznawanie konstytucyjne Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa przez wszystkie siły polityczne".

Lider Konfederacji ocenił spotkanie z prezydentem Dudą jako dobre i konstruktywne. - Pan prezydent wykazał otwartość na nasze propozycje. My proponujemy, żeby powołać forum złożone z prawników, które rozmawiałoby nad tymi propozycjami, które przedstawiamy i nad propozycjami, które przedstawiają inne partie, które podchwyciły ideę zakończenia tego sporu poprzez poprawki do konstytucji - mówił.

Wicemarszałek Sejmu przekazał, że prezydent zapowiedział, iż jeżeli Konfederacji uda się doprowadzić do powołania grupy roboczej, to prezydent oddeleguje do takiego forum swojego przedstawiciela. - Traktujemy to jako dobry znak. Bez wątpienia jest otwartość w Pałacu Prezydenckim na rozmowę o resecie konstytucyjnym - mówił Krzysztof Bosak. Zapowiedział, że Konfederacja będzie starała się o rozmowy na ten temat z pozostałymi partiami politycznymi.

Od lewej: szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu w KPRP

Od lewej: szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu w KPRP Małgorzata Paprocka, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i szef klubu Konfederacji Stanisław Tyszka

PAP/Paweł Supernak

Bosak wyraził pogląd, że "jałowy konflikt dwóch stron środowiska prawniczego, sędziowskiego podchwycony przez dwie wiodące partie polityczne" pcha Polskę w chaos w państwie, z którego trzeba wyjść.

Stanisław Tyszka zadowolony z kroku prezydenta Andrzeja Dudy

Stanisław Tyszka powiedział z kolei, że pierwsze pomysły resetu konstytucyjnego pojawiały się osiem lat temu. W tym kontekście wspomniał o składanej przez siebie w 2016 r. poprawce. - Nasze środowiska wolnościowe, konserwatywne i narodowe mówią o tym konsekwentnie od wielu lat i bardzo mnie cieszy, że pan prezydent dzisiaj się z nami zgodził, że do tego resetu konstytucyjnego prędzej czy później dojść powinno - zaznaczył.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda: CPK? Donald Tusk nie przedstawił krytycznych ekspertyz

Szef klubu Konfederacji podkreślił, iż w sprawie resetu konstytucyjnego jego formacja obawia się pozorowanych działań ze strony innych sił politycznych. - Bardzo nam zależy na tym, żeby rzeczywiście pojawiła się wola osiągnięcia kompromisu na poziomie konstytucyjnym i żeby niekoniecznie w obecności kamer zacząć otwarcie na ten temat rozmawiać - zadeklarował.

Do resetu konstytucyjnego nie dojdzie?

Krzysztof Bosak został zapytany o słowa Marcina Mastalerka, który powiedział, że jego zdaniem do resetu konstytucyjnego nie dojdzie.

- Wszystkim nam towarzyszy sceptycyzm wynikający z tego, co oglądamy. Oglądamy dwie partie mające duże poparcie społeczne, PiS i Platformę, zaklinczowane od wielu lat w jałowym sporze polityczno-personalnym (...), a obywatele 40-milionowego państwa i cały jego system instytucjonalny stali się zakładnikami tego sporu - skomentował dodając, że "doprowadzenie do porozumienia tak skonfliktowanych stron wydaje się cudem". - Natomiast my się trudnych wyzwań nie boimy - oświadczył.

Czytaj więcej

Spotkanie prezydenta z rządem. O czym mówiono na posiedzeniu Rady Gabinetowej?

Lider Konfederacji ocenił, że dyskusja o resecie konstytucyjnym musi zostać przeprowadzona. - Ktoś musi powiedzieć "dość", ktoś musi powiedzieć, że tak nie może być, że mamy tekst konstytucji, wszyscy się na tekst konstytucji powołują, ale jednocześnie przestają uznawać za wiążące wyroki, orzeczenia i decyzje podejmowane przez konstytucyjne ciała i każdy ma swoją opinie, które ciało konstytucyjne istnieje, które nie, które ma być respektowane, które nie - mówił. - Ten stan nazywa się anarchią, upadkiem państwa i musimy to zatrzymać - podkreślił.

Lider Konfederacji: Sądy mają działać szybciej

Bosak mówił, że prowadząc konsultacje w sprawie resetu konstytucyjnego Konfederacja chce ujawnić "rzeczywiste intencje" pozostałych partii.

- Nasza intencja jest jasna: odpartyjnić te ciała, przywrócić ich respektowanie, powołać kompetentnych prawników niezwiązanych z żadnymi partiami i wziąć się za rozwiązywanie problemów obywateli. Sądy mają działać szybciej, ma być jedność w orzekaniu, ma być jasna regulacja, ma być jasna podstawa, kto powołuje członków których ciał, mają być na bieżąco luki w ustawodawstwie i interpretacyjne luki w konstytucji uzupełniane - kontynuował.

Krzysztof Bosak poinformował też, że Konfederacja jest gotowa do rozmów na temat resetu konstytucyjnego i nie formułuje w tym względzie żadnych warunków wstępnych.

W spotkaniu uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, oraz wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i szef klubu Konfederacji Stanisław Tyszka.

Po rozmowach politycy Konfederacji wystąpili na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim. - Rozmawialiśmy o przygotowaniu poprawek do konstytucji, które zakończą chaos w państwie, które zakończą wzajemne negowanie składów naczelnych ciał konstytucyjnych, takich jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownictwa - relacjonował Krzysztof Bosak, współprzewodniczący Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Franciszek zdecydował co dalej z abp. Markiem Jędraszewskim
Kraj
Leszek Miller: Sprawa Romanowskiego? Mogło dojść do prawniczego sabotażu
Kraj
Lawina wniosków o uchylenie immunitetów posłów PiS. W tle miesięcznice i sporny wieniec
Kraj
Pięć osób w szpitalu. W Lublinie autobus wjechał w przystanek
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Kraj
Joanna Ćwiek-Świdecka: Prezydent deklaruje weto w sprawie aborcji, koalicja szuka planu B