Będzie reset konstytucyjny? Bosak i Tyszka u prezydenta Andrzeja Dudy

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i jego współpracowników z politykami Konfederacji Krzysztofem Bosakiem i Stanisławem Tyszką. Rozmowy dotyczyły kwestii tzw. resetu konstytucyjnego. Bosak mówił, że chodzi o zakończenie chaosu w państwie i ostrzegał przed anarchią.

Publikacja: 14.02.2024 16:50

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak oraz przewodniczący klubu Konfederacji Stanisław Tyszka spotkali

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak oraz przewodniczący klubu Konfederacji Stanisław Tyszka spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

W spotkaniu uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, oraz wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i szef klubu Konfederacji Stanisław Tyszka.

Po rozmowach politycy Konfederacji wystąpili na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim. - Rozmawialiśmy o przygotowaniu poprawek do konstytucji, które zakończą chaos w państwie, które zakończą wzajemne negowanie składów naczelnych ciał konstytucyjnych, takich jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownictwa - relacjonował Krzysztof Bosak, współprzewodniczący Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego.

Czytaj więcej

Bosak apeluje do wszystkich partii. Konfederacja proponuje reset konstytucyjny

Krzysztof Bosak: Konfederacja proponuje "reset konstytucyjny"

Bosak przypomniał, że Konfederacja proponuje "reset konstytucyjny". Tłumaczył, że chodzi o przyjęcie w drodze kompromisu uprzednio uzgodnionych poprawek do konstytucji, "które by wyłaniały nowe, niepartyjne składy tych najważniejszych ciał oraz które pozwalałyby zakończyć ten spór i przywrócić uznawanie konstytucyjne Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa przez wszystkie siły polityczne".

Lider Konfederacji ocenił spotkanie z prezydentem Dudą jako dobre i konstruktywne. - Pan prezydent wykazał otwartość na nasze propozycje. My proponujemy, żeby powołać forum złożone z prawników, które rozmawiałoby nad tymi propozycjami, które przedstawiamy i nad propozycjami, które przedstawiają inne partie, które podchwyciły ideę zakończenia tego sporu poprzez poprawki do konstytucji - mówił.

Wicemarszałek Sejmu przekazał, że prezydent zapowiedział, iż jeżeli Konfederacji uda się doprowadzić do powołania grupy roboczej, to prezydent oddeleguje do takiego forum swojego przedstawiciela. - Traktujemy to jako dobry znak. Bez wątpienia jest otwartość w Pałacu Prezydenckim na rozmowę o resecie konstytucyjnym - mówił Krzysztof Bosak. Zapowiedział, że Konfederacja będzie starała się o rozmowy na ten temat z pozostałymi partiami politycznymi.

Od lewej: szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu w KPRP

Od lewej: szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu w KPRP Małgorzata Paprocka, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i szef klubu Konfederacji Stanisław Tyszka

PAP/Paweł Supernak

Bosak wyraził pogląd, że "jałowy konflikt dwóch stron środowiska prawniczego, sędziowskiego podchwycony przez dwie wiodące partie polityczne" pcha Polskę w chaos w państwie, z którego trzeba wyjść.

Stanisław Tyszka zadowolony z kroku prezydenta Andrzeja Dudy

Stanisław Tyszka powiedział z kolei, że pierwsze pomysły resetu konstytucyjnego pojawiały się osiem lat temu. W tym kontekście wspomniał o składanej przez siebie w 2016 r. poprawce. - Nasze środowiska wolnościowe, konserwatywne i narodowe mówią o tym konsekwentnie od wielu lat i bardzo mnie cieszy, że pan prezydent dzisiaj się z nami zgodził, że do tego resetu konstytucyjnego prędzej czy później dojść powinno - zaznaczył.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda: CPK? Donald Tusk nie przedstawił krytycznych ekspertyz

Szef klubu Konfederacji podkreślił, iż w sprawie resetu konstytucyjnego jego formacja obawia się pozorowanych działań ze strony innych sił politycznych. - Bardzo nam zależy na tym, żeby rzeczywiście pojawiła się wola osiągnięcia kompromisu na poziomie konstytucyjnym i żeby niekoniecznie w obecności kamer zacząć otwarcie na ten temat rozmawiać - zadeklarował.

Do resetu konstytucyjnego nie dojdzie?

Krzysztof Bosak został zapytany o słowa Marcina Mastalerka, który powiedział, że jego zdaniem do resetu konstytucyjnego nie dojdzie.

- Wszystkim nam towarzyszy sceptycyzm wynikający z tego, co oglądamy. Oglądamy dwie partie mające duże poparcie społeczne, PiS i Platformę, zaklinczowane od wielu lat w jałowym sporze polityczno-personalnym (...), a obywatele 40-milionowego państwa i cały jego system instytucjonalny stali się zakładnikami tego sporu - skomentował dodając, że "doprowadzenie do porozumienia tak skonfliktowanych stron wydaje się cudem". - Natomiast my się trudnych wyzwań nie boimy - oświadczył.

Czytaj więcej

Spotkanie prezydenta z rządem. O czym mówiono na posiedzeniu Rady Gabinetowej?

Lider Konfederacji ocenił, że dyskusja o resecie konstytucyjnym musi zostać przeprowadzona. - Ktoś musi powiedzieć "dość", ktoś musi powiedzieć, że tak nie może być, że mamy tekst konstytucji, wszyscy się na tekst konstytucji powołują, ale jednocześnie przestają uznawać za wiążące wyroki, orzeczenia i decyzje podejmowane przez konstytucyjne ciała i każdy ma swoją opinie, które ciało konstytucyjne istnieje, które nie, które ma być respektowane, które nie - mówił. - Ten stan nazywa się anarchią, upadkiem państwa i musimy to zatrzymać - podkreślił.

Lider Konfederacji: Sądy mają działać szybciej

Bosak mówił, że prowadząc konsultacje w sprawie resetu konstytucyjnego Konfederacja chce ujawnić "rzeczywiste intencje" pozostałych partii.

- Nasza intencja jest jasna: odpartyjnić te ciała, przywrócić ich respektowanie, powołać kompetentnych prawników niezwiązanych z żadnymi partiami i wziąć się za rozwiązywanie problemów obywateli. Sądy mają działać szybciej, ma być jedność w orzekaniu, ma być jasna regulacja, ma być jasna podstawa, kto powołuje członków których ciał, mają być na bieżąco luki w ustawodawstwie i interpretacyjne luki w konstytucji uzupełniane - kontynuował.

Krzysztof Bosak poinformował też, że Konfederacja jest gotowa do rozmów na temat resetu konstytucyjnego i nie formułuje w tym względzie żadnych warunków wstępnych.

W spotkaniu uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, oraz wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i szef klubu Konfederacji Stanisław Tyszka.

Po rozmowach politycy Konfederacji wystąpili na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim. - Rozmawialiśmy o przygotowaniu poprawek do konstytucji, które zakończą chaos w państwie, które zakończą wzajemne negowanie składów naczelnych ciał konstytucyjnych, takich jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownictwa - relacjonował Krzysztof Bosak, współprzewodniczący Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?