W poniedziałek sfinalizowana została fuzja Orlenu z Lotosem. "To historyczny dzień. Połączenie Grupy Orlen i Grupy Lotos ma fundamentalne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwaenergetycznego i niezależności surowcowej Polski. To także gigantyczna szansa na budowę nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych w gdańskiej rafinerii" - ocenił w mediach społecznościowych prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Tego samego dnia po południu w gdańskiej bazylice św. Brygidy odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji połączenia koncernów. Jak informują media, w tym "Fakt" i Polsat News, podczas nabożeństwa głos zabrał prezes PKN Orlen. Doszło także do symbolicznego połączenia dwóch krzyży, które przed laty papież Jan Paweł II pobłogosławił w intencji utworzenia narodowego koncernu.

Pierwszy z krzyży "został uroczyście odsłonięty przez zarząd Orlenu i przedstawicieli związkowych w 2004 roku w Płocku, drugi trafił do Gdańska, gdzie od 2016 roku znajduje się na bursztynowym ołtarzu w bazylice św. Brygidy" - podało Polsat News.

Według portalu trojmiasto.pl, krzyż gdański był przechowywany w domu jednego ze związkowców, w 2015 r. trafił do Bazyliki Mariackiej, a następnie do bazyliki św. Brygidy. Krzyż płocki pozostał w centrali PKN Orlen. "W poniedziałek jego replika trafiła do Gdańska, także na bursztynowy ołtarz" - czytamy.