Sąd Okręgowy w Warszawie nie przedłużył aresztu Sławomirowi Nowakowi. Były minister transportu w rządzie Donalda Tuska został zatrzymany  przez CBA w lipcu ubiegłego roku.

Nowak podejrzany jest o czyny korupcyjne, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, gdy był szefem Ukrawtodoru, a także o pranie pieniędzy.

Sąd uznał, że nie ma obawy matactwa, gdyż wszystkie zeznania świadków, które gromadzi CBA, mówią o niewinności Nowaka, więc "absurdalne jest podejrzenie", że Nowak miałby mataczyć w kwestii korzystnych dla siebie zeznań - taki był główny powód odrzucenia wniosku śledczych.  Sąd orzekł też nadzór policyjny, zakaz wyjazdu z kraju oraz poręczenie majątkowe w wys. 1 mln złotych.

Po wyjściu z aresztu Nowak powiedział dziennikarzom, że jest poruszony. - Nie jestem w stanie komentować tych rzeczy, które wokół mnie się działy - mówił.

- Jako ponury żart traktuję, że w zasadzie 40 lat temu z tego samego aresztu wychodził między innymi Bronisław Komorowski po internowaniu. Nigdy nie sądziłem, że w taki sposób historia zatoczy koło - kontynuował.

Zdaniem Nowaka "władze czeka na jego potknięcie". - Pewnych rzeczy mi już nie zwrócą, pewnych blizn i ran nigdy z siebie nie zdejmę, ale czas na walkę o dobre imię, na prawdę jeszcze przede mną - powiedział.

W sprawie swojego klienta głos zabrała również mec. Joanna Broniszewska. - Jeżeli zostaną ujawnione materiały z tego postępowania, będziemy mogli walczyć na argumenty. Bardzo proszę Prokuratura Generalnego o powstrzymanie się od medialnych manipulacji faktami, które rzekomo wynikają z materiałów postępowania - mówiła.