Jednodniowa wizyta pary prezydenckiej w USA została wysoko oceniona przez prezydenckiego wiceministra - jako "idealna".

- Nie wyobrażam sobie większego sukcesu. Wszystko poszło idealnie - mówił wiceszef prezydenckiej kancelarii.

Mucha podkreślał, że Andrzej Duda twardo mówił o bezpieczeństwie Polski i o zagrożeniach, jakie niosą działania Rosji w naszym regionie Europy.

Paweł Mucha wyliczał, że o znaczeniu Polski dla Stanów Zjednoczonych świadczą m.in. podpisanie wspólnej deklaracji dotyczącej bezpieczeństwa oraz podkreślanie przez Donalda Trumpa, że w sojuszu z Polska ważne są również sprawy gospodarcze, ale także serdeczna atmosfera spotkania. 

Relacja z wizyty PAD w Stanach Zjednoczonych

Trump podczas konferencji prasowej przypomniał swoją wizytę w Polsce sprzed roku i przyjęcie, jakiego doświadczył w Warszawie.

Paweł Mucha apelował, aby nie umniejszać znaczenia podpisanej przez obydwu prezydentów deklaracji.

- Nie jest tak, że każde państwo świata ma taką sytuację, że przywódca tego państwa wychodzi z Białego Domu z deklaracją, w której Amerykanie gwarantują bezpieczeństwo - mówił wiceminister.

Wskazał, że o gwarancji tej świadczą słowa Trumpa dotyczące m.in. Nord Stream 2, kwestie gospodarcze i związane z energetyką.

Słowa Donalda Trumpa o gotowości uruchomienia przez Polskę "olbrzymich funduszy" na planowane na terenie RP stałe bazy amerykańskich wojsk Mucha skomentował, że prezydent USA od dawna zwraca uwagę na współponoszenie kosztów bezpieczeństwa światowego przez poszczególne kraje, a przede wszystkim - członków NATO.

- - Jeśli Amerykanie mówią: "my chcemy, żeby Europa w większym stopniu partycypowała w kosztach swojego bezpieczeństwa", to Polska mówi: "my jesteśmy tego świadomi, że jeżeli ma być zwiększona obecność wojsk amerykańskich to naturalne jest, że nie wszystkie koszty ponosi strona amerykańska" - tłumaczył Mucha.