Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz zamierza walczyć o odzyskanie nieruchomości w Al. Jerozolimskich 125/127 i przy ul. Nowogrodzkiej 84/86. Pozew w tej sprawie szykuje Poruratoria Generalna. Chce dowieść, że Fundacja Prasowa Solidarności nabyła nieruchomości wbrew prawu.
Przez długi czas budynki należały do FPS – fundacji związanej z Jarosławem Kaczyńskim. Do dziś przy Nowogrodzkiej mieści się siedziba PiS. W 1994 r. FPS wniosła aportem tę nieruchomość do spółki Air Link. Ta w 2007 r. sprzedała jej część izraelskiej firmie Metropol NH.
Tymczasem były prezes FPS, obecnie wiceprezes TVP Sławomir Siwek, zapowiada, że jeżeli dojdzie do procesu, poprosi o wezwanie na świadka premiera Donalda Tuska. – Nabycie przez fundację nieruchomości było prostą konsekwencją uchwały Komisji Likwidacyjnej RSW, która sprzedała nam prawo do tytułu „Express Wieczorny”. Komisja dała nam prawo pierwokupu tych gruntów i budynków. Skorzystaliśmy z niego – mówi „Rz” Siwek.
Fundacja Prasowa nabyła nieruchomość w wyniku przetargu ogłoszonego 16 listopada 1990 r. m.in. na łamach „Rz”. Przetarg dotyczył sprzedaży „Expressu Wieczornego” ze wszystkimi składnikami materialnymi i niematerialnymi – jak napisano w ogłoszeniu.
W przetargu wystartowały trzy podmioty. Prócz FPS Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe i firma Batex. Fundacja zaznaczyła, że jest zainteresowana „Expressem Wieczornym” pod warunkiem otrzymania prawa pierwokupu lub wieczystej dzierżawy nieruchomości przy Nowogrodzkiej 84/86 i Al. Jerozolimskich 125/127. Prawo to potwierdził wicewojewoda Krzysztof Łypacewicz, który reprezentował Skarb Państwa.