Prokuratorzy poczuli się urażeni komentarzem Andrzeja Czumy, który wygłosił w ich obecności na posiedzeniu Sejmowej Komisji Sprawiedliwości w ubiegłym tygodniu. Szefowa Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów Ad Vocem Małgorzata Bednarek zapowiada pozew przeciw ministrowi.

– Na pewno zostanie złożony pozew cywilny, zastanawiam się jeszcze nad pozwem karnym – prywatnym aktem oskarżenia ministra – mówi „Rz" Bednarek.

Ad Vocem krytykuje przygotowaną przez PO nową ustawę o prokuraturze. Prezydent, który ją zawetował, powołał się właśnie na opinię Bednarek. Według szefowej stowarzyszenia ustawa może stać się narzędziem weryfikacji niepokornych prokuratorów. Chodzi o zapis dający przełożonym możliwość przenoszenia prokuratorów w inne miejsce pracy.

– Chciałabym w tym miejscu bardzo ostro zaprotestować przeciwko sytuacji, w której każdy musi pod porządkować się każdej decyzji przełożonych w ramach scentralizowanej prokuratury – mówiła na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości Bednarek. – Powinno państwu zależeć na tym, aby prokurator był niezależny w podejmowaniu decyzji. W związku z tym nie może być tak, że jeżeli przełożeni tak zdecydują, zostanie on przeniesiony.

Rzecznik ministra sprawiedliwości Antoni Tyszka stwierdził, że odpowie na pytania „Rz" w ustawowym terminie do 30 dni.

Szefa resortu sprawiedliwości chroni immunitet, który może uchylić Sejm.