"Uważam Rze" publikuje rozmowę z Mariuszem Kamińskim. Były szef CBA twierdzi w niej, że latem 2009 r. kierownictwo Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach poinformowało biuro, że dysponuje zeznaniami Piotra K., pseudonim Broda, uważanego za prawą rękę szefów mafii pruszkowskiej "Wańki" i "Malizny". Gangster miał w nich powiedzieć, że Mirosław Drzewiecki w okresie, gdy był skarbnikiem PO, utrzymywał kontakty z gangsterami z Pruszkowa i pomagał im w tzw. praniu brudnych pieniędzy.

– Z informacji tych wynikało również, że część tych środków została przeznaczona na nielegalne finansowanie PO – stwierdził Kamiński w rozmowie z "Uważam Rze". Dodał, że Drzewieckiego obciążał także inny przestępca, łódzki diler narkotyków. Ten miał wskazać na Drzewieckiego jako osobę, która nabywa i rozprowadza narkotyki.

– Zeznał, że sam dostarczał Drzewieckiemu narkotyki na organizowane przez niego imprezy towarzyskie. Odbywały się w restauracji Wiedeńska w Łodzi, której właścicielami byli w tym czasie Drzewiecki i jego żona – opowiada Kamiński. Świadek ów miał też powiedzieć, że w Wiedeńskiej widywał "Brodę" w towarzystwie Drzewieckiego.

Z Mirosławem Drzewieckim "Rz" nie udało się skontaktować. Wiceprzewodniczący PO poseł Waldy Dzikowski mówi: – Pan Kamiński mówił już różne rzeczy, po których zamykano ludzi, a po jakimś czasie okazywali się niewinni. Traktuję to po prostu jako taką jego dalszą passę.

W wywiadzie dla "Uważam Rze" Kamiński opowiada również o związkach kierownictwa trójmiejskiej policji ze światem zorganizowanej przestępczości. W tym kontekście wymienia nazwisko Andrzeja Stankiewicza, byłego szefa gdyńskiego CBŚ, a obecnie kierującego tamtejszą delegaturą CBA. Według Kamińskiego Stankiewiczem interesowali się wrocławscy prokuratorzy rozpracowujący powiązania policjantów z Wybrzeża z gangsterami.

– Wedle mojej wiedzy prokuratorzy z Wrocławia mieli zamiar postawić jemu i innym osobom zarzuty dotyczące współpracy ze zorganizowanymi grupami przestępczymi – mówi Kamiński.

– Nie posiadamy żadnych informacji na temat ewentualnych zarzutów popełnienia przestępstwa przez dyrektora delegatury CBA w Gdańsku – twierdzi Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA, odpowiadając na pytania "Rz".

Sam Stankiewicz nie chciał rozmawiać z nami o sprawie.

W rozmowie z tygodnikiem Kamiński utrzymuje, że najważniejsze śledztwa, które podjęło CBA za jego kadencji, pod nowym kierownictwem zostały zablokowane. W grudniu 2010 r. wysłał do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta pismo w tej sprawie. Nie udało nam się skontaktować z prokuratorem Andrzejem Seremetem, ponieważ przebywa w Moskwie. Ustaliliśmy jednak, że odpowiadając na pismo Kamińskiego, Seremet zapewnił, iż wszystkie opisywane przez niego sprawy są pod nadzorem Prokuratury Generalnej i prokuratur apelacyjnych.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ