prof. Roman Bäcker prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych
Jakie są najważniejsze zadania II Kongresu Politologii?
Roman Bäcker:
Aktualizacja: 19.09.2012 01:42 Publikacja: 19.09.2012 01:42
prof. Roman Bäcker prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych
Jakie są najważniejsze zadania II Kongresu Politologii?
Roman Bäcker:
Określenie tego, co powinniśmy zrobić w ciągu kilku najbliższych lat. Myślę tu o przełomie metodologicznym, a więc o tym, by z całą surowością wymagać stosowania wszelkich reguł procesu badawczego.
Drugim zadaniem kongresu jest wejście w jeszcze większym stopniu do nauki światowej.
Jaka jest przyszłość polskich nauk politologicznych w dobie globalizacji?
Mamy do czynienia z postępującą specjalizacją wewnątrz politologii i wyłanianiem się nowych dyscyplin na pograniczach politologii. Istnieją więc zagrożenia dotyczące jedności dyscypliny. Ale o wiele ważniejszym zadaniem jest zrozumienie świata. W dzisiejszych zmieniających się gwałtownie czasach, kiedy tworzy się światowe społeczeństwo, zmienia się też całkowicie sfera polityczności i my musimy to dokładnie zrozumieć, opisać i wyjaśniać.
Politolodzy skarżą się, że ich opinie są lekceważone przez polityków.
Politolodzy nie są od tego, by doradzać politykom. Różnią się od polityków tak jak kryminolodzy od kryminalistów. Politolodzy w ośrodkach dydaktycznych kształcą przyszłych polityków. Wszyscy zaś mówimy do ludzi, którzy stanowią społeczeństwo obywatelskie, doradzając im w różny sposób. Jest zaś tylko kwestią rozsądku polityków, czy będą chcieli z tych rad skorzystać, czy może będą słuchali tylko specjalistów od PR albo – jak w Rosji – od socjotechniki i manipulacji. My nie mamy ochoty być suflerami polityków, mamy aspiracje być doradcami społeczeństwa obywatelskiego.
prof. Tadeusz Wallas dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu
Czy politycy należycie dzisiaj wykorzystują ekspertyzy politologów?
Tadeusz Wallas:
Potencjał ośrodków politologicznych nie jest należycie wykorzystywany. Partie sporadycznie zwracają się do nas o ekspertyzy i opinie. Brakuje tradycji, a często także wiedzy o możliwościach współczesnej nauki.
Zainteresowanie wiedzą o polityce rośnie z reguły w latach wyborów. Wtedy koncentruje się ono na marketingu politycznym.
Jakie są dzisiaj najważniejsze wyzwania stojące przed polską politologią?
Przede wszystkim unikać zaangażowania w bieżącą politykę. Politolog nie powinien opowiadać się po jednej stronie politycznego sporu. Ponieważ możliwości finansowania ośrodków naukowych przez państwo są ograniczone, a koszty ich funkcjonowania rosną, ważna jest też komercjalizacja. W celu zapewnienia warunków do rozwoju musimy nauczyć się w większym stopniu pozyskać środki poprzez sprzedaż niektórych wyników badań.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
prof. Roman Bäcker prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych
Jakie są najważniejsze zadania II Kongresu Politologii?
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Dariusz Wieczorek, minister nauki jest w kolejnych politycznych kłopotach. W Warszawie pojawiają się nawet nazwiska jego potencjalnych następczyń. Czy jednak wniosek PiS o wotum nieufności paradoksalnie nie poprawi jego sytuacji?
„Jak zmieniła się Pana/Pani ocena Karola Nawrockiego po tym, jak został on kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości?” - zapytaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
ABC News i jej czołowy prezenter George Stephanopoulos zawarli ugodę z Donaldem Trumpem w sprawie o zniesławienie. Stacja wpłaci 15 milionów dolarów na rzecz fundacji prezydenta-elekta oraz pokryje koszty jego prawników.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Tempo rozliczania rządów PiS staje się zarzewiem sporów w koalicji. Adrian Zandberg w mediach społecznościowych przypomniał jednak, że Polaków bardziej niż polityczne rozliczenia interesują rosnące ceny, kolejki do lekarzy i codzienne problemy, które bezpośrednio wpływają na ich życie. „Rozliczeniami człowiek się nie naje” – podkreślił.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
Przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy” Marek Woch poinformował, że weźmie udział w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas