Rzecznik resortu Krzysztof Bąk potwierdził doniesienia RMF FM dotyczące wniosku ministra, jednak nie powiedział kiedy będzie można spodziewać się decyzji premiera Tuska w  sprawie oraz czy jest już kandydat na miejsce Pachciarz.

- Wczoraj złożyłem wniosek do pana premiera Donalda Tuska o odwołanie pani prezes Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedział po południu Arłukowicz.

Jak wyjaśnił, uzasadnieniem jego decyzji była weryfikacja osób nieubezpieczonych przy pomocy systemu eWUŚ, w tej kwestii - w opinii Arłukowicza - NFZ zatrzymał się w połowie drogi. - W mojej ocenie źle funkcjonowała weryfikacja osób nieubezpieczonych - powiedział.

- Nie może być tak, że urzędnicy nie do końca weryfikują osoby, które wyskakują w systemie eWUŚ jako nieubezpieczone, jednocześnie wyciągają natychmiast rękę po pieniądze czy do pacjenta, czy do budżetu państwa - mówił minister.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, premier może odwołać prezesa NFZ na wniosek ministra zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu. Opinia ta nie jest jednak wiążąca dla szefa rządu.

Ostatnio głośno było o sporze NFZ i MZ ws. dotacji na świadczenia osób nieubezpieczonych. NFZ złożył nawet do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na ministra zdrowia; chodzi o zapłatę przez MZ za świadczenia osób niezgłoszonych do ubezpieczenia, ale uprawnionych do świadczeń. Resort odpowiadał, że fundusz zawyża ich liczbę.

O swoich oczekiwaniach wobec szefa NFZ i szefa resortu zdrowia mówił też premier. Podczas sobotniej Rady Krajowej PO Tusk powiedział, że oczekuje od ministra zdrowia, by do wiosny przedstawił precyzyjne działania, które w sposób wyraźny doprowadzą do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia; dodał, że mówi przede wszystkim o podstawowej opiece zdrowotnej.

Pachciarz została prezesem Funduszu w czerwcu zeszłego roku, zastępując Jacka Paszkiewicza. Jej kandydaturę zarekomendował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, a Rada NFZ jednogłośnie ją poparła.

PiS: Arłukowicz próbuje odciągnąć uwagę od swoich zaniechań