Sobota pod znakiem konwencji wyborczych

PiS, PO i PSL zapowiedziały na sobotę swoje konwencje programowe. Partie przedstawiają propozycje zmian, głównie gospodarczych, po jesiennych wyborach parlamentarnych. PiS i PSL zatwierdziły swoje listy wyborcze.

Aktualizacja: 13.09.2015 07:04 Publikacja: 12.09.2015 10:50

16.20

Ostatnim wystąpieniem na konwencji PO było przemówienie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Mówiła m.in. o programie rewitalizacji miast. W ramach funduszy europejskich na lata 2014-2020 PO zarezerwowała na ten cel 25 mld złotych.

16.16

Podsumowanie słów Tomasza Siemoniaka na konwencji PO.

16.01

Lewandowski: Po wprowadzeniu "jednolitego kontraktu" i uporządkowaniu rynku pracy, możliwe będzie wprowadzenie jednolitego opodatkowania.

15.40

Jesteśmy przekonani, że nie ma bezpieczeństwa Polski i Europy bez Stanów Zjednoczonych - powiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.

15.25

Jeśli się patrzy trzeźwo, to trudno dziś w Polsce zobaczyć ruiny, a jeszcze trudniej wypatrzyć w tych ruinach głodujące dzieci - powiedział na konwencji PO szef Rady Gospodarczej przy premierze Janusz Lewandowski.

15.14

Założenia gospodarcze PO podsumowuje Anna Cieślak-Wróblewska. Czytaj więcej

14.59

Założenia obronności kraju przedstawia Tomasz Siemoniak.

14.58

Lewandowski: po uporządkowaniu rynku pracy, koszt planowanych zmian nie przekroczy 10 mld zł.

14.57

 

14.51

Propozycje gospodarcze PiS podsumowuje Anna Cieślak-Wróblewska. Czytaj więcej

14.51

 

14.48

Lewandowski: przebranie rosyjskich dzieci za polskie uważam za najgorszą część tej kampanii.

14.44

Przemawia Janusz Lewandowski. - Dziś ustawiamy drogowskaz na przyszłość.

14.43

 

14.42

Kopacz: Zwracam się do naszych rodaków - proszę o głos na PO. Formację, która nie musi udawać i chować swojego lidera.

14.40

Kopacz: w PO nie ma pomysłu na Polskę bez Kościoła, na Polskę bez chrześcijaństwa, ale w PO wierzymy w przyjazny rozdział Kościoła od państwa.  

14.39

Ewa Kopacz: nie ulegnę szantażowi PiS-u w sprawie imigrantów.

14.38

Bon refundacyjny dla ludzi chorych za opłaty na leki, zarówno dla młodych jak i starszych, dla ponad 3 mln Polaków.

14.37

Kopacz: Ograniczymy przywileje związków - etaty związkowców sfinansują związki zawodowe, nie przedsiębiorstwa

14.36

 

14.33

Kopacz: zaproponujemy Polakom jednolitą stawkę PIT na poziomie 10 proc., zlikwidujemy składkę ZUS i na NFZ. 

14.29

Kopacz: moje expose było konkretne. Dotrzymałam słowa, zrealizowałam zamierzenia

14.22

Przemawia Ewa Kopacz. Przedstawia program PO - "Polska przyszłości". - Chcemy wygrać - dlatego dziś pokazujemy Polakom realny plan zmian, które chcemy dokonać w najbliższych latach.

14.18

Rosati: rozsądna polityka pomogła uchronić PL przed globalnym kryzysem. Gospodarka urosła od 2007 o prawie 1/4 Pokażcie taki drugi kraj.

14.15

Przemawia Dariusz Rosati. Przedstawia bilans ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej. - W ciągu 8 lat stworzono 1,8 mln miejsc pracy.

14.01

PO konwencję zaczyna od odśpiewania hymnu Polski. Pierwszy przemawia prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

- Wierzę w to, że Polacy nie chcą państwa wyznaniowego, nie chcą państwa, w którym za pomocą służb specjalnych nęka się grupy społeczne - mówi Jaśkowiak i zaprasza obecnych na manifestację Uchodźcy Mile Widziani.

13.47

 

13.45

 

13.37

 

13.36

Szydło: Pakiet ustaw przedstawiony przeze mnie jest przygotowany i czeka na wprowadzenie w życie. 

13.35

Szydło: Przygotowaliśmy zmiany ustaw dotyczących podatków. Nie będziemy ich podwyższać. Podatek VAT zostanie zmieniony, zajmiemy się podatkiem bankowym i opodatkowaniem sieci wielkopowierzchniowych.

13.31

 

13.30

Szydło: Państwo polskie zostawiło naszych rodaków ze wschodu samych sobie. 

13.28

 

13.27

W Poznaniu rozpoczęła się konwencja PO.

13.26

Szydło: Przygotowaliśmy ustawę dla seniorów o bezpłatnym dostępie do leków po 75 roku życia.

 

13.25

Szydło ws wynagrodzeń: proponujemy wprowadzenie minimalnej, godzinowej stawki - 12 zł brutto.  

13.20

 

13.17

Szydło: proponujemy podwójną ulgę inwestycyjną dla wprowadzających nowe technologie

13.16

Szydło: Podatek CIT dla małych firm - proponujemy 15 procentową stawkę podatkową.

 

13.15

Potrzeba zmian dla przedsiębiorców. Żaden z nich nie może zostać odesłany z instytucji państwowych  - mówi Szydło.

13.14

 

13.09

Szydło: Trzeba zmienić system dopłat dla polskich rolników, upominać się o to na arenie Unii Europejskiej.

13.08

Polscy rolnicy potrzebują wsparcia. Przygotowaliśmy ustawę o ubezpieczeniach dla rolników - mówi Szydło. - Trzeba wprowadzić ustawowe rozwiązania dotyczące ochrony polskiej ziemi przed sprzedażą - dodaje.

13.02

Musimy prosić Polaków o zaufanie. Bez niego niczego się nie zbuduje - mówi Szydło.

13.01

 

13.00

Szydło: kluczem do sukcesu jest słowo "praca", a nie obietnice, to jest przesłanie do nas, polityków.

12.57

Szydło: rozpoczynamy kolejny etap naszej drogi po zwycięstwo, wierzymy, że można żyć normalnie w Polsce. - Przypomnijcie sobie, jak 7 lutego zaczynała się kampania Andrzeja Dudy. Nikt nam wtedy nie dawał szans. Mówili "może będą mieli 10-15 proc.". Dziś Andrzej Duda jest prezydentem. Trzeba nam dalej iść, pracować i zwycięstwa - mówi.

12.56

 

12.54

 

12.53

Na konwencji PiS zaczyna przemówienie Beata Szydło. Przyniosła ze sobą projekty ustaw. - Proszę się nie martwić, to nie jest tekst mojego wystąpienia - uspokaja.

12.47

Na konwencji PSL przemawia Władysław Kosiniak-Kamysz

12.42

 

12.41

 

12.40

 

12.34

 

12.29

Piechociński: Nie damy się uwieść tym, którzy chcą żeby rozegrało się wielkie starcie PO-PiS, gdzie zmieniają się ludzie i nazwiska, przechodzą z komitetu do komitetu, a jakże często zostaje zasada wyrzynania obcej watahy. PSL jest inne bo jest doświadczone, PSL jest obywatelskie

12.26

 

12.24

Polki i Polacy razem. Jak zawsze razem możemy więcej. To jest właśnie ta magiczna zielona moc. To ona każdego dnia odmienia ludzi, nasze miasta z wioskami, odmienia pola i zakłada pracy. Przynosi nadzieję. Bo zielony to nadzieja. Ale ona także uspokaja. Dziś, kiedy wędrówka ludów niesie ze sobą tak wielkie zagrożenia i przynosi niepewną przyszłość, mówimy do Polaków dobrej woli: wspólnota, naród, razem, ze sobą, nigdy przeciwko sobie - mówi Piechociński.

12.20

 

12.19

Na konwencji PSL przemawia Janusz Piechociński. - Jest moc i siła - rozpoczyna.

12.13

 

12.08

 

12.07

Chcemy zmienić Polskę i to jest motywacja podstawowa. Nie możemy myśleć o żadnym rewanżu, o żadnym odwecie - mówi  Kaczyński.

- Mamy drużynę, ale to przecież jest tylko część naszej drużyny, są i na tej sali i w Polsce jeszcze setki osób, setki działaczy pań i panów, którzy będą w tej kampanii uczestniczyli, którzy powinni podjąć i na pewno podejmą tę ogromną pracę, która jest wciąż przed nami. Podkreślam, ogromną pracę, bo to nie sondaże zwyciężają, zwycięża się w wyborach - powiedział Kaczyński.

12.06

 

11.03

Głos zabiera Jarosław Kaczyński. - Czas na owacje po dwudziestym piątym - zaczyna

11.59

 

11.57

 

11.56

Na konwencję przybyło kilka tysięcy osób, ci którzy się nie zmieścili oglądają spotkanie na telebimie umieszczonym na zewnątrz budynku. Zebrani w środku mają biało czerwone flagi i tabliczki z hasłem wyborczym PiS "Damy radę". W sali znajduje się scena multimedialna z kilkoma ekranami.

Obecni na konwencji są, oprócz polityków PiS, liderzy Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, Polski Razem Jarosław Gowin i Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Na rozpoczęcie konwencji zebrani odśpiewali hymn.

11.54

 

11.53

 

11.51

 

11.13

Zdaniem polityków PSL, z którymi rozmawiała PAP, przed konwencją PSL rozważano, by przesunąć szefa klubu ludowców na ostatnie miejsce rzeszowskiej listy, jednak ten pomysł nie zyskał poparcia. "Bury jest liderem podkarpackiego PSL, a gdyby stracił jedynkę rozpętałoby się piekło, bo każdy z kandydatów chciałby zająć jego miejsce" - powiedział jeden z ludowców.

Konwencja PSL zacznie się po godz. 12.

11.00

 

10.56

Listy PSL zatwierdzone w głosowaniu elektronicznym. Bury "jedynką" w Rzeszowie

10.45

Głównymi punktami sobotniej konwencji PiS o godz. 11.30  będą przemówienia kandydatki na premiera Beaty Szydło oraz prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. W trakcie ich wystąpień mają być przedstawione przykłady ustaw, które będą prezentowane w następnych tygodniach kampanii.

W sobotę PiS przedstawi także liderów list wyborczych ze wszystkich okręgów.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" Solidarna Polska wycofała poparcie dla Kazimierza Ziobry, zaś Jacek Sasin został przesunięty z drugiego na trzecie miejsce. Czytaj więcej

Według nieoficjalnych informacji Platforma Obywatelska ma przedstawić na konwencji o godz. 13 propozycję likwidacji składek na ZUS i Narodowy Fundusz Zdrowia. Inną propozycją, która ma się pojawić, jest ograniczenie przywilejów związkowych. Jednym z rozwiązań ma być finansowania etatów związkowych z pieniędzy opłacanych ze składek. Czytaj więcej

Leszek Miller skomentował już propozycję Platformy Obywatelskiej. Zdaniem szefa SLD propozycja świadczy o desperacji przed wyborami parlamentarnymi. Czytaj więcej.

Propozycja likwidacji składek ZUS i NFZ, jaką  miałaby zgłosić PO, to majstersztyk politycznego PR-u - komentuje Krzysztof Adam Kowalczyk.

Ostatnim wystąpieniem na konwencji PO było przemówienie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Mówiła m.in. o programie rewitalizacji miast. W ramach funduszy europejskich na lata 2014-2020 PO zarezerwowała na ten cel 25 mld złotych.

Podsumowanie słów Tomasza Siemoniaka na konwencji PO.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
IN YOUR MIND - Przebij szklany sufit
Kraj
Burze i gradobicia. Prognoza pogody na niedzielę
Kraj
Michał Kolanko: Gra o bezpieczeństwo w kampanii. Czy zadziała?
Kraj
Odszedł Bronek Misztal
Kraj
Kolejne ludzkie szczątki na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy