Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jacek Hugo-Bader udawał czarnoskórego. Jest skarga

Do Rady Etyki Mediów trafiła skarga w sprawie materiału dziennikarza "Gazety Wyborczej". Jacek Hugo-Bader ucharakteryzował się na czarnoskórego mężczyznę, by przeprowadzić prowokację podczas Marszu Niepodległości w Warszawie.

Aktualizacja: 28.11.2016 12:37 Publikacja: 28.11.2016 12:28

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jacek Hugo-Bader udawał czarnoskórego. Jest skarga

Foto: Twitter

Dziennikarz i reportażysta Jacek Hugo-Bader w czasie Marszu Niepodległości wyszedł na ulice Warszawy, aby przeprowadzić eksperyment. "W celach reporterskich" ucharakteryzował się na czarnoskórego mężczyznę.

"Zmienić kolor, zostać Murzynem, normalnym Afropolakiem z czarną jak noc listopadowa mordą, mazowieckim bambusem, brudasem, asfaltem, nizinnym Makumbą krótkowłosym z Grochowa" - postanowił, jak sam opisał w "Dużym Formacie" Jacek Hugo-Bader. Czytaj więcej

W imieniu czarnoskórego uczestnika Marszu Niepodległości, dr Bawera Aondo-Akaa, skargę do Rady Etyki Mediów złożyli prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

„Wykorzystanie skrajnie i drastycznie ksenofobicznych sformułowań pod adresem osób czarnoskórych nie było w tej sytuacji jakkolwiek uzasadnione zasadami rzetelnego dziennikarstwa. W szczególności, żadne z przywołanych, godzących w godność i cześć osób czarnoskórych określeń, nie stanowiło przytoczenia wypowiedzi uczestników Marszu Niepodległości. Przytoczone w opublikowanym artykule słowa stanowiły wyłącznie własną wypowiedź dziennikarza, dokonującego projekcji  bezpodstawnie domniemywanych przez niego poglądów środowiska uczestników patriotycznego wydarzenia” - napisali w skardze prawnicy Ordo Iuris.

- W naszym przekonaniu, poprzez publikację tego artykułu, tak dziennikarz jak i wydawca naruszyli zasady rzetelnego dziennikarstwa, w szczególności zaś zasady prawdy, obiektywizmu, szacunku i tolerancji oraz  oddzielenia informacji od komentarza – mówi adwokat Jerzy Kwaśniewski, Wiceprezes Ordo Iuris i pełnomocnik dr. Bawera Aondo-Akaa.

Pokrzywdzony nie wyklucza podjęcia innych kroków prawnych.

Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kraj
Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations