W czołówkowym materiale „Wyborcza” twierdzi, że Jarosław Kaczyński kazał wyciszyć spór wicepremiera Piotra Glińskiego z „Wiadomościami” TVP (które w serii materiałów atakują organizacje pozarządowe). Cytuje tzw. przekazy dnia wysyłane z centrali PiS do polityków tej partii. W sprawie wicepremiera były aż dwa: najpierw, że PiS nie uznaje za stosowne reagować na ten spór, a potem, że chodzi o prywatną sprawę Glińskiego.
Wojna to może i prywatna, ale to nie znaczy, że prowadzona z mniejszą determinacją. Bo jak zauważa w „Rzeczpospolitej” Zuzanna Dąbrowska, „profesor broni dorobku swojego życia zawodowego, i nie tylko. Zarówno on, jak i jego żona od lat związani są z trzecim sektorem. To bardzo silna motywacja. Potężniejsza niż w zwykłych politycznych sporach tych, którzy takiego dorobku nie mają”.
„GW” temat kontynuuje w środku numeru rozmową z Jakubem Wygnańskim, znanym działaczem organizacji pozarządowych, który dziękuje Glińskiemu „rycerski wywód w naszej obronie. My w konfrontacji z TVP jesteśmy kompletnie bezbronni”.
„Gazeta Polska Codziennie” relacjonuje boje wicepremiera w niewielkim i słabo wyeksponowanym tekście, ale za to pod jakimż tytułem: „Organizacje pozarządowe gwarantem demokracji”.
Prasa objaśnia dziś czytelnikom londyńską wizytę premier Szydło i grupy ważnych ministrów. Czołowi komentatorzy dostrzegają zwłaszcza unijny kontekst polsko-brytyjskich stosunków. „Brytyjczycy wyraźnie liczą na to, że Polska pomoże im w jak najłagodniejszym rozstaniu z Unią Europejską” – pisze w komentarzu Jerzy Haszczyński. Nawiązując do konferencji w Teheranie, na której Churchill sprzedał Polskę Sowietom – i której rocznica przypadła właśnie w poniedziałek – dodaje: „Miejmy nadzieję, że tym razem nie skończy się na tym, że my sprzedamy Unię po to, by Brytyjczykom się dobrze żyło po Brexicie”.