Dowiodły tego obserwacje w ramach dwóch oddzielnych projektów. Jeden z nich prowadzony był przez astronoma amatora, który za pomocą skonstruowanego przez siebie teleskopu wykonał 1200 zdjęć centrum Mlecznej Drogi. Stephane Guisard, pracujący jako inżynier w Europejskim Obserwatorium Południowym ESO, zarejestrował 200 godzin ekspozycji. Poświęcił na to 29 nocy swojego wolnego czasu.
Zdjęcia obejmują obszar nieba od centrum galaktyki do gwiazdozbioru Skorpiona. Widać na nich gęsty dysk Drogi Mlecznej, spiralne ramiona galaktyki, różową Mgławicę Laguna z rodzącymi się gwiazdami.
– Obszar nieba, który sfotografowałem jest wyjątkowo bogaty i piękny – powiedział Guisard. Zdjęcia wykonane przez tego amatora zostały włączone do projektu Gigagalaxy Zoom Project prowadzonego przez ESO.
Drugim, nowym spojrzeniem na centrum Mlecznej Drogi są nowe obrazy wykonane w promieniach rentgenowskich przez teleskop kosmiczny Chandra. Zdjęcia powstały przez nałożenie na siebie 88 obrazów powstałych podczas pojedynczych sesji. Obrazy ukazują obszar wokół centralnej czarnej dziury Sagittarius A*.
Region ten jest pełen obłoków promieniowania rentgenowskiego młodych gwiazd, kosmicznego pyłu, umierających gwiazd. Widoczny jest dysk akrecyjny uformowany przez pył i gaz opadający na silne źródło grawitacji, jakim jest supermasywna czarna dziura.