Wide-field Infrared Survey Explorer, czyli WISE, to niewielki teleskop z lustrem o średnicy 40 cm. Wyposażony jest w cztery detektory podczerwieni, które w trakcie misji schłodzone będą do temperatury od – 265 do – 241 st. Celsjusza. Umieszczony na orbicie w odległości 525 km od Ziemi wykona ponad półtora miliona zdjęć w podczerwieni. Na ich podstawie powstanie kompletna mapa nieba.
Satelita, który dostarczy teleskop na orbitę, stoi już na rakiecie DELTA II w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii.
[srodtytul]Blisko i daleko [/srodtytul]
Start zaplanowany był na 11 grudnia. Dzień przed planowanym początkiem misji NASA przesunęła termin na 12 grudnia godz. 6.09 (u nas będzie 15.09).
– Pogoda będzie dla nas pewnym wyzwaniem – ostrzega Chuck Dovale, odpowiedzialny za start satelity. Prognoza nie jest najlepsza: w piątek i w sobotę nad Kalifornią ma zalegać gęsta warstwa chmur. Jeżeli pogoda nie pozwoli na start w sobotę, specjaliści będą musieli z następną próbą startu odczekać dwa dni. – Zarówno instrument, jak i satelita są w pełni gotowe do startu, a zespół jest przygotowany do pracy – raportował Bill Ilace, menedżer projektu WISE. – Jesteśmy podekscytowani, teraz to tylko kwestia pogody.