– To jest kamień z Rosetty w badaniach egzoplanet – mówi o wynikach obserwacji Claire Moutou specjalizująca się w astrofizyce globów poza naszym Układem Słonecznym. Praca zespołu 60 astronomów analizujących dane z francuskiego satelity CoRoT i europejskiego obserwatorium ESO w Chile pozwoliła z wyjątkową precyzją określić warunki panujące na tej planecie.

Corot-9b ma masę ok. 80 proc. Jowisza, składa się głównie z wodoru i helu, podobnie jak znane nam gazowe giganty Jowisz i Saturn. Temperatura na tym globie waha się między -20 a 160 st. Celsjusza z minimalnymi różnicami między dniem i nocą.

– Jest pierwszą egzoplanetą, która naprawdę przypomina globy w naszym Układzie Słonecznym. Corot-9b ma rozmiary mniej więcej Jowisza i orbitę zbliżoną do Merkurego – tłumaczy Hans Deeg, jeden z autorów informacji, która pojawiła się w dzisiejszym wydaniu „Nature”.

Corot-9b obiega macierzystą gwiazdę co 95 dni, a jej tranzyt (czyli przejście przed tarczą gwiazdy, co umożliwia dokładną obserwację z Ziemi) trwa ok. 8 godzin.

Dotąd odkryto ok. 400 planet poza Układem Słonecznym. Istnienie 70 z nich potwierdzono dzięki metodzie tranzytów.