Mały teleskop do obserwacji nieba w podczerwieni Wide-field Infrared Survey Explorer, czyli WISE, wystrzelony został na orbitę zaledwie w połowie grudnia, a już do dzisiaj przesłał ćwierć miliona zdjęć kosmosu.
Część z nich została już obrobiona, cztery z nich NASA udostępniła opinii publicznej. Wszystkie cztery ilustrują podstawowe cele misji: delikatne komety, obłoki, gdzie formują się gwiazdy, galaktykę Andromedy i bardzo odległe gromady galaktyk.
– WISE spisuje się znakomicie – powiedziała Ed Weiler, administrator Science Mission Directorate w siedzibie głównej NASA w Waszyngtonie. – Te zdjęcia potwierdzają, że drugoplanowy cel misji – pomoc w śledzeniu asteroid, komet czy innych obiektów, które mogą zagrozić naszej planecie – będzie równie owocny jak pierwszoplanowy: przeszukanie całego nieba w podczerwieni.
Jedno ze zdjęć pokazuje kometę o nazwie Siding Spring. Kiedy przedefilowała przed tarczą słoneczną, jej warkocz rozbłyskujący w podczerwieni został zarejestrowany przez WISE. Ogon komety rozciąga się na dystansie 16 milionów kilometrów, na zdjęciu wygląda jak czerwona smuga.
– Mamy dostęp do prawdziwej „cukierni” ze zdjęciami prosto z kosmosu – powiedział Edward Wright z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, główny badacz misji WISE. – Każdy ma swój ulubiony smak, ale my mamy je wszystkie.