Międzynarodowe instytucje zarządzające czasem ustaliły, że dodatkowa sekunda przestępna dodana zostanie dokładnie o 23,59,59 Uniwersalnego Czasu Koordynowanego UTC (u nas będzie godzina po północy). Na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar, który zarządza czasem w Polsce, nie znalazłem jeszcze komunikatu na ten temat.
Kłopoty z czasem to nic nowego. Wędrówka Ziemi wokół Słońca trwa ok. 365,2422 dnia. Rok ma 365 dni. Co cztery lata dodaje się brakujące 0,2422 dnia z każdego roku, co daje jeden dzień dodawany w roku przestępnym, 29 lutego.
Dawniej sekunda definiowana była jako część doby lub część roku. Od 1967 roku obowiązuje definicja sekundy oparta o sygnał emitowany przez elektrony atomu cezu. Czas obliczany jest przez ponad 250 zegarów atomowych na świecie. Dane porównuje Międzynarodowe Biuro Wag i Miar w Sevres, tam, gdzie przechowywany jest wzór metra i kilograma.
[wyimek]250 zegarów atomowych działa w laboratoriach naukowych ponad 50 krajów świata [/wyimek]
Od 1970 roku międzynarodowe porozumienie w sprawie mierzenia czasu oparte zostało na dwóch skalach, tej związanej z obrotami Ziemi i skali atomowej.