Sześć projektów misji walczących o pieniądze na realizację w ramach Cosmic Vision, Europejskiej Agencji Kosmicznej, przedstawiono w Paryżu. Spośród nich do realizacji wybrane będą jedynie dwa, w ramach których wysłane zostaną sondy w roku 2017 i 2018. W najbliższych tygodniach Space Science Advisory Comittee wstępnie oceni projekty i wytypuje te do dalszej analizy. Ostateczna decyzja zapadnie w 2011 roku.
[srodtytul]Ciemny wszechświat[/srodtytul]
Spica będzie teleskopem do obserwacji ciemnej materii, niewidocznej w świetle, ale dającej znać o sobie siłą grawitacji. Teleskop ma pomóc w wyjaśnieniu zagadki rozszerzania się wszechświata. – Sporządzimy niezwykłą mapę nieba na dystansie 10 mld lat świetlnych – powiedział dr Alexandre Refregier z Commissariat á l’énergie atomique (CEA) we Francji.
Sonda Spica zbada wszechświat w podczerwieni. To wspólne przedsięwzięcie z japońską agencją kosmiczną JAXA. Europejskie firmy zbudują 3,5-metrowe główne zwierciadło i jeden z instrumentów pomiarowych. – Spica będzie znacznie bardziej czuła niż obecnie pracujący w kosmosie teleskop Herschel i James Webb, który niebawem będzie wysłany w przestrzeń – powiedział prof. Bruce Swinyard z Rutherford Appleton Laboratory w Wielkiej Brytanii. – Czułość, nieosiągalna dzisiaj, pozwoli nam spojrzeć na narodziny nie tylko gwiazd, ale także planet. To olbrzymi postęp.
Plato to misja poszukiwania planet takich jak nasza. Sonda wyposażona będzie w cały zestaw instrumentów zdolnych do wykrywania skalistych planet wokół gwiazd. Szczególnie w tzw. ekosferze, w której możliwe jest istnienie wody w stanie płynnym, i co za tym idzie - warunki dla życia. Plato będzie w stanie dojrzeć każdą zmianę w jasności gwiazdy, kiedy na jej tle pojawi się planeta. – W atmosferach tych planet będziemy mogli poszukać śladów życia – powiedziała dr Don Pollacco z Quen’s University w Belfaście.