Abp Jędraszewski powie, jak walczyć z "tęczową zarazą"

W ramach cyklicznych "Dyskusji z Arcybiskupem", które odbywają się w krakowskich kościołach, na październik tego roku zaplanowano wykład hierarchy na temat "tęczowej zarazy". Abp Jędraszewski będzie dyskutował z wiernymi, jak walczyć z "LBTG".

Aktualizacja: 14.01.2020 07:05 Publikacja: 14.01.2020 06:39

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

"Dialogi z Arcybiskupem" to cykl spotkań arcybiskupa z wiernymi, "ale także ze wszystkimi zainteresowanymi" - czytamy na stronie dialogi.pl

Spotkanie zaczyna katecheza na wybrany temat, a potem abp. Jędraszewski odpowiada na pytania wczesniej nadesłane i te zadawane na żywo.

"To okazja do rozwiania wątpliwości i lepszego poznania Kościoła oraz jego Pasterza" - piszą organizatorzy. Wydarzenie ma też swój profil na Facebooku.

Zgodnie z grafikiem spotkań przedstawionych na Fb wierni będą mieli okazję podyskutować z hierarchą m.in. na temat sylwetki Karola Wojtyły, czy "kultury tymczasowości - jak powstrzymać narastającą trudność".

W kwietniu abp Jędraszewski będzie rozmawiać na temat "Między wywracaniem stołów w świątyni a milczeniem przed Herodem. zdecydowana reakcja czy ciche znoszenie? Która postawa jest potrzebna podczas ataków na Kościół i jego wartości?

Na 15 października przewidziane jest spotkanie metropolity z wiernymi poświęcone "tęczowej zarazie". Duchowny będzie rozmawiał o tym, jak walczyć z "LBTG" - jak napisano w grafiku.

Za słowa o "tęczowej zarazie", jak nazwał przedstawiciel Kościoła środowiska LGBT, spadła na abp. Jędraszewskiego fala krytyki.

Słowa te padły podczas mszy z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej (...) Nie czerwona, ale tęczowa" - mówił wówczas hierarcha.

Metropolitę skrytykowali politycy, przed kurią odbył się milczący protest. Do prokuratury wpłynęły doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa nawoływania do nienawiści lub znieważenia ze względu na orientację seksualną, złożone przez 20 osób.

Prokurator nie dopatrzył się jednak znamion przestępstwa i odmówił wszczęcia śledztwa.

Kościół
Episkopat ustala kary
Kościół
Pedofilia w Kościele. Ks. Isakowicz-Zaleski: Interwencja Watykanu albo będą kolejne afery
Kościół
Apel Państwowej Komisji ds. osób wykorzystanych seksualnie
Kościół
Abp. Jędraszewski z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Kościół
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Skala tuszowania pedofilii w Kościele jest ogromna
Kościół
Niemiecka prasa o publikacji "Rzeczpospolitej": Kościół przestał milczeć