Dziś mija 25 lat od zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez trzech oficerów SB.

Wieczorem w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się grób kapłana, odbędą się centralne uroczystości rocznicowe. Mszę św. o godz. 18 odprawi metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Swój udział zapowiedział Lech Kaczyński, który przyznał pośmiertnie ks. Jerzemu Order Orła Białego. Prezydent przekaże odznaczenie rodzinie kapłana.

– Ks. Popiełuszko był dla wszystkich Polaków: i wierzących, i niewierzących, symbolem nadziei na demokrację, na wolność – mówi „Rz” Paweł Wypych, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. – To, czego nauczał za św. Pawłem: „Zło dobrem zwyciężaj”, msze za ojczyznę, podtrzymywało w Polakach ducha nadziei, którego w tym czasie było coraz mniej. Za to wszystko zasługuje na uhonorowanie.

Abp Nycz uważa, że rocznica śmierci ks. Jerzego powinna być przede wszystkim dniem pamięci o tym, co się stało 19 października 1984 roku. – Śmierć ks. Popiełuszki jest przestrogą, do czego może doprowadzić nienawiść do wiary, do Kościoła, do człowieka – mówi.

Obchodom towarzyszy pytanie, kiedy nastąpi beatyfikacja ks. Jerzego. – Chciałbym, aby 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki była ostatnią, kiedy nie nazywamy go błogosławionym – przyznaje abp Nycz.

Ks. Tomasz Kaczmarek, postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki, nie wyklucza, że zakończenie procesu może nastąpić za kilka miesięcy. Dzięki decyzji Benedykta XVI udało się tę sprawę przesunąć w kolejce oczekujących na rozpatrzenie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o dziesięć lat.

Ks. Kaczmarek przyznał, że opóźnienie w procesie spowodowały informacje mediów o rzekomo innej dacie śmierci księdza. Zamieszanie rozstrzygnęła wypowiedź prezesa IPN Janusza Kurtyki, iż prokuratorzy instytutu datę śmierci ks. Jerzego – noc z 19 na 20 października 1984 roku – uznali za niepodważalną.

W opinii abp. Nycza beatyfikacja będzie tylko potwierdzeniem tego, co stało się 25 lat temu, kiedy młody ksiądz odważnie stanął przy robotnikach i ludziach potrzebujących. – Ks. Popiełuszko głosił Ewangelię i prawdę w taki sposób, że stała się ona bardzo niebezpieczna dla komunistów, bo dotykała ludzkich serc i umysłów – podkreślił.

Rocznicowe obchody odbywają się w całej Polsce. Wczoraj w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie ks. Jerzy odprawił swoje ostatnie nabożeństwo i skąd wyruszył w drogę do Warszawy, mszę sprawował kard. Józef Glemp. Na tamie we Włocławku, gdzie mordercy ks. Jerzego wrzucili jego ciało do Wisły, mszę odprawił biskup włocławski Wiesław Mering.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Grób ks. Jerzego odwiedziło już ponad 18 mln osób.