„10 listopada 2020 roku ukazał się raport Watykanu na temat Theodore'a Edgara McCarricka. Wynika z niego, że papież Jan Paweł II wiedział o zarzutach nadużyć seksualnych wobec nieletnich przez duchownego, przed jego nominacją na stanowisko metropolity Waszyngtony. Pomimo tej świadomości już w następnym roku wyniósł go do godności kardynalskiej” - czytamy w petycji, złożonej do urzędu miasta. Zdaniem jej autorów ani Jan Paweł II, ani „dwaj inni przedstawiciele polskiego Kościoła”, nie zasługują na przywilej honorowego obywatelstwa Warszawy.

Oprócz polskiego papieża petycja wymienia abp. Sławoja Leszka Głódzia, który - jak piszą autorzy - „w raporcie o tuszowaniu pedofilii w Kościele pojawia się w kontekście dwóch spraw księży pedofilów”, oraz abp. Henryka Hosera, który „zwlekał dwa lata z odwołaniem proboszcza warszawskiego Tarchomina, prawomocnie skazanego za przestępstwa seksualne wobec chłopców” (w istocie były proboszcz Grzegorz K. został odwołany w 2013 roku pół roku po wyroku za molestowanie seksualne - dwa lata wcześniej usłyszał zarzuty).

„Miasto powinno stanąć po stronie pokrzywdzonych. Nie może wobec tego honorować hierarchów Kościoła, którzy ukrywają sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci” - dodano w petycji, apelującej o „naprawienie błędu i zmianę uchwały dotyczącej zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy” oraz pozbawienie Jana Pawła II i dwóch arcybiskupów tego wyróżnienia.

Podobne inicjatywy są podejmowane w innych miastach. We Wrocławiu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy, złożyła do miejskich radnych petycję o zmianę nazwy placu Jana Pawła II na 1 Maja - jak dawniej się nazywał. Z kolei autorzy petycji w Gdańsku chcą zmiany nazwy alei Jana Pawła II na imienia Strajku Kobiet.

Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo stolicy nadano 25 marca 1996 roku. Dziewięć lat później wyróżniono w ten sposób abp. Głódzia, w latach 2004-2008 biskupa warszawsko-praskiego, a w 2011 roku jego następcę - abp. Hosera. Wśród honorowych obywateli Warszawy są też czterej inni hierarchowie - abp Kazimierz Majdański, abp Kazimierz Romaniuk, prymas Polski w latach 1981–2009 abp Józef Glemp oraz zmarły pod koniec października br. bp Józef Zawitkowski.