Papież zgodził się na ślub kościelny byłego biskupa. Wcześniej biskupowi urodziły się bliźnięta

Przeniesiony do stanu świeckiego były biskup diecezji Solsony, Xavier Novell, zawarł ślub kościelny z psycholożką i pisarką Silvią Caballol.

Publikacja: 04.04.2024 10:20

Papież Franciszek udzielił zgody na ślub byłego biskupa

Papież Franciszek udzielił zgody na ślub byłego biskupa

Foto: AFP, Instagram

Caballol poinformowała o ślubie na swoim kanale na Instagramie. Przyznała, że ślub kościelny był możliwy dzięki „łasce Ojca Świętego”, który udzielił przeniesionemu do stanu świeckiego Novellowi dyspensy.

„To była długa droga, ale byliśmy w stanie uregulować naszą sytuację kanoniczną: zawrzeć ślub tak jak chcieliśmy i jesteśmy w stanie znów przyjmować komunię” - ogłosiła Caballol.

„Nie sądzę, aby nasza miłość (...) zasługiwała na to by ją ukrywać. Ani nie uważam, aby tuszowanie towarzyszące rezygnacji mojego męża (ze stanowiska biskupa) dwa i pół roku temu było całkowicie słuszne” - dodała.

„Przepraszam was wszystkich, którzy uważacie, że powinniśmy utrzymywać to w tajemnicy, ale nie mogę zachowywać się w sposób niezgodny z moim sposobem myślenia i uczuciami. Powiedziawszy to, nie mogę zrobić nic innego niż pokazać, po raz kolejny, piękna miłości. Szczęśliwej Wielkiej Nocy, gdy można odrodzić się jak kwiaty, pączkować jak drzewa i zmartwychwstać jak (Syn) Człowieczy” - podsumowała Caballol.

Wpisowi towarzyszy zdjęcie młodej pary w czasie pocałunku.

Xavier Novell odebrał święcenia kapłańskie w 1998 roku. W 2005 roku został sekretarzem generalnym i kanclerzem w diecezji Solsony. 3 listopada 2010 roku papież Benedykt XVI wyznaczył Novella na biskupa Solsony. Miał wówczas 41 lat stając się najmłodszym biskupem w Hiszpanii.

23 sierpnia 2021 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z zajmowanego stanowiska. Diecezja Solsony podała, że Novell zrezygnował z przyczyn „ściśle osobistych”, zgodnie z Kanonem 401 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

We wrześniu 2021 roku media ujawniły, że Novell zamieszkał z Caballol.

Caballol mówiła wówczas, że „kto jest wolny od grzechu niech pierwszy rzuci kamień”. - Wielu już je rzuciło, wierząc w swoją moralną wyższość - dodała.

Novell zawarł z Caballol związek cywilny. Jego następca w diecezji Solsony Romá Casanova poinformował, że zawarcie małżeństwa oznacza zakaz sprawowania posługi kapłańskiej.

W kwietniu 2022 roku Caballol urodziła bliźnięta, których ojcem jest Novell. Kobieta ma już troje dzieci z wcześniejszego małżeństwa.

Kościół
Papież apeluje do przywódców, by negocjowali w sprawie Ukrainy i Strefy Gazy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kościół
"Świątynia - wojownik". Rosjanie zbudują cerkiew ku czci "operacji specjalnej"
Kościół
Droga Krzyżowa w Watykanie bez papieża. Franciszek w ostatniej chwili odwołał swój udział
Kościół
Kościół i reformy. Niemieccy biskupi przekonują papieża
Kościół
Papież zrezygnował z odczytania homilii. Watykan nie podaje powodu