Informację o uroczystościach pogrzebowych arcybiskupa Henryka Hosera przekazała diecezja warszawsko-praska na swojej stronie internetowej.

 

Hierarcha spocznie w krypcie

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się już w czwartek, 19 sierpnia. W samo południe zostanie odprawiona msza żałobna w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie.

A o godz. 18 kolejna msza święta żałobna, tym razem w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Przed i po nabożeństwie wierni będą mogli się pomodlić przy trumnie hierarchy.

Główne uroczystości pogrzebowe w piątek. O godz. 12 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie zostanie odprawiona msza pogrzebowa pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Kazanie wygłosi abp. Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

A po Mszy Świętej złożenie ciała zmarłego w krypcie, w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

 

Wiele lat na misjach

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Abp Henryk Hoser był pallotynem. Od maja 2008 r. był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. 8 grudnia 2017 roku skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Jego następcą został wtedy bp Romuald Kamiński.

W maju 2018 roku papież Franciszek mianował arcybiskupa Henryka Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim przy parafii w Medjugorje, gdzie od 1981 roku - jak twierdzi szóstka młodych ludzi - trwają objawienia Matki Bożej.

Wcześniej abp Hoser pełnił funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ponad 20 lat spędził też na misjach w Rwandzie i Zairze.

Od 2008 roku przewodził pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

 

Wielu żegna hierarchę

Biskup senior diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser zmarł wczoraj wieczorem w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA. Miał 78 lat.

Dziś zmarłego abp. Hosera pożegnał prezydent Andrzej Duda. - Odejście Ks. Arcybiskupa Henryka Hosera do Domu Ojca to dla Polski i Kościoła duża strata. Będzie brakowało tego mądrego Kapłana o wielkiej wiedzy i sile ducha. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie! RiP – napisał w mediach społecznościowych prezydent Duda.

Biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej pożegnał też ks. Wojciech Lemański, w latach 2006-2013 proboszcz parafii w podwarszawskiej Jasienicy, na którego abp Hoser nałożył kilka kar, w tym zakaz wypowiadania się w mediach, a ostatecznie także karę suspensy, a którą zawiesił trzy lata temu obecny biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

- Odszedł do Domu Ojca. Niech Najwyższy w swoim miłosierdziu daruje mu winy. Pamiętam ile razy złamał dane słowo. Pamiętam kościół w Jasienicy zamknięty przez sto dni. Pamiętam, że nigdy słowo przepraszam, nie przeszło mu przez usta. Wybaczam, bo tego uczy nas Jezus z Nazaretu – napisał ks. Lemański.

Prezydent RP Andrzeju Duda odznaczył księdza arcybiskupa Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski w listopadzie 2015 roku, a wcześniej prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.  Arcybiskup Henryk Hoser w 2011 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Warszawy.