Tweetujący prymas

Prymas Polski abp Wojciech Polak zadebiutował na Twitterze. Jest siódmym polskim hierarchą, który ma konto w tym serwisie.

Aktualizacja: 16.12.2014 17:17 Publikacja: 16.12.2014 16:50

Abp Wojciech Polak jest siódmym polskim biskupem na Twitterze

Abp Wojciech Polak jest siódmym polskim biskupem na Twitterze

Foto: Twitter

Polscy duchowni idą w ślady papieża Franciszka i coraz częściej wchodzą do mediów społecznościowych. Do sześciu tweetujących polskich biskupów dołączył właśnie abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński.

„Witając wszystkich życzę, aby adwentowe przygotowanie do Bożego Narodzenia, było pełne radosnego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem" – napisał we wtorek w pierwszym swoim tweecie prymas Polski.

Pierwszym polskim biskupem, który pojawił się na Twitterze był abp Józef Michalik, metropolita przemyski i były przewodniczący episkopatu. Arcybiskup ma dwa konta. A pierwsze @AbpJMichalik założył w lutym 2012 roku. Opublikował na nim ponad tysiąc wiadomości a liczba osób, które go obserwują przekroczyła 4 tys. Drugie konto @SerwisAbpa założone w maju 2012 roku cieszy się popularnością wśród 565 osób.

Od stycznia 2013 roku na Twitterze obecny jest także biskup Andrzej Czaja z Opola @bpAndrzejCzaja (711 tweetów, 1395 obserwujących), a od maja 2013 r. bp Marek Solarczyk @bpmsolarczyk z Warszawy. Stołecznego biskupa obserwuje ponad tysiąc osób, a on sam opublikował 571 wiadomości.

W tym roku do społeczności na Twitterze dołączyli bp Piotr Libera z Płocka (@PiotrLibera), abp Józef Kupny z Wrocławia (@Abp_Jozef) oraz bp Marek Mendyk z Legnicy (@BpmmMarek). Aktywny na TT jest także ks. Józef Kloch rzecznik episkopatu Polski (@RzecznikKEP). Rzecznik opublikował ponad 1000 wiadomości, a liczba obserwujących jego konto przekroczyła 4,3 tys. osób. Co ciekawe ks. Kloch w marcu tego roku za pomocą Twittera poinformował o wyborze nowego przewodniczącego episkopatu.

Polskim biskupom daleko na razie do popularności konta papieża Franciszka. Jego konto obserwuje ponad 5 mln ludzi na całym świecie.

Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący