O tym, że na jesienny synod prawdopodobnie pojadą abp Gądecki, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser oraz ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba „Rzeczpospolita" informowała już w marcu. Nasze informacje właśnie się potwierdziły. Kandydatury tych trzech hierarchów zatwierdził pod koniec maja papież Franciszek. Jednak informację o tym podano dopiero we wtorek.

Papież zatwierdził też zastępców, którzy w razie np. choroby któregoś z polskich ojców synodalnych, zastąpią ich w czasie obrad. Zastępcami są abp Józef Michalik, metropolita przemyski oraz abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Z kolei przełożony generalny zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny – ks. Edmund Michalski – jest zastępcą jako przedstawiciel zakonów.

Dlaczego właśnie ci biskupi będą reprezentowali Polskę? Arcybiskup Gądecki brał udział w ubiegłorocznym synodzie, na którym mocno sprzeciwiał się jakimkolwiek zmianom w nauczaniu. Z kolei biskup rzeszowski jest przewodniczącym Rady ds. Rodziny przy episkopacie. Członkiem tejże jest także abp Hoser.

XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów będzie obradowało w dniach 4-25 października na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym".