– Mam doświadczenie pokoju w sobie. Myślę, że bierze się ono z posłuszeństwa w Kościele. Ojcu Świętemu się nie odmawia, chyba żeby człowiek rzeczywiście miał poważne powody. Nie mam takich powodów. Bo powód osobisty, że ktoś kocha Kraków, nie jest wystarczający – tak arcybiskup Grzegorz Ryś komentował w czwartek decyzję papieża Franciszka o mianowaniu go metropolitą łódzkim.

Abp Ryś będzie następcą abp. Marka Jędraszewskiego, który w grudniu ub. roku został metropolitą... krakowskim. – Kościoła w Łodzi to ja się będę musiał dopiero nauczyć. Więc moim zadaniem będzie najpierw słuchać, patrzeć, rozmawiać. W Łodzi byłem wszystkiego kilka razy w życiu, więc nie mogę mieć innej postawy – mówi abp Ryś i dodaje, że jak najszybciej chciałby poznać księży oraz parafie w nowej diecezji.

Arcybiskup Grzegorz Ryś ma 53 lata. Biskupem został w roku 2011. Wcześniej był m.in. dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, rektorem krakowskiego seminarium duchownego. Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. W Konferencji Episkopatu Polski kieruje Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji.

Należy do zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego", jest także publicystą „Znaku". Jest również autorem licznych książek i artykułów z dziedziny teologii i historii, cenionym rekolekcjonistą. Od wielu lat co roku pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę.

O ile nominacja dla arcybiskupa Rysia nie jest zaskoczeniem – jego nazwisko wymieniano już przy okazji wakatów w innych diecezjach – o tyle nominacja biskupa Romualda Kamińskiego już tak.

Hierarcha – od 2005 r. biskup pomocniczy ełcki – został koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Oznacza to, że w chwili gdy stojący obecnie na czele Kościoła praskiego abp Henryk Hoser skończy 75 lat – co stanie się 27 listopada – automatycznie przejmie po nim urząd.

To druga tego typu sytuacja w polskim Kościele w ostatnich latach. W roku 2015 koadiutorem archidiecezji warmińskiej został abp Józef Górzyński, który w ub. roku został samodzielnym biskupem diecezjalnym.

– W przypadku diecezji praskiej mianowanie koadiutora odbyło się najpewniej na prośbę arcybiskupa Hosera, który nie ukrywa, że jest chory i coraz gorzej radzi sobie z pracą – mówi jeden z księży tej diecezji. Dodaje przy tym, że 62-letni bp Kamiński doskonale zna diecezję warszawsko-praską, bo gdy utworzono ją w latach 90., był kanclerzem tamtejszej kurii. Wcześniej był m.in. kapelanem kard. Józefa Glempa.