Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o tym jak właściwie korzystać z tych informacji w najnowszej publikacja pt. Kto czyta, oszczędza. Etykiety energetyczne - poradnik dla konsumentów.
Etykiety energetyczne informują o podstawowych parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego. Pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. Pomaga to dokonać konsumentowi najlepszego wyboru. Informacje umieszczone na etykietach pozwalają, jeszcze przed zakupem, na obliczenie np. ile dane urządzenie zużyje prądu czy wody. Etykieta jest identyczna w każdym państwie Unii Europejskiej.
Zużycie energii elektrycznej
Etykieta energetyczna to nalepka lub tabliczka, która powinna znajdować się z przodu lub na górze niektórych artykułów gospodarstwa domowego. Obecnie oznaczenia te mają pralki, lodówki, zmywarki, telewizory, suszarki bębnowe, klimatyzatory, lampy elektryczne i oprawy oświetleniowe. Wkrótce obowiązek ten będzie dotyczył także m.in.: odkurzaczy (od września br.), piekarników (od stycznia 2015 r.) oraz podgrzewaczy wody i ogrzewaczy pomieszczeń (od 26 września 2015 r.). Etykieta zawsze zawiera informacje o klasie efektywności energetycznej danego sprzętu. Parametr ten oznaczony jest literami od G (najmniej wydajne urządzenia) do A (najbardziej wydajne). Jeśli sprzęt elektryczny jest szczególnie oszczędny, producent może zaznaczyć to dodatkowym oznakowaniem w postaci plusów. Najbardziej efektywna energetycznie jest klasa A+++. Dodatkowo, po lewej stronie każdej etykiety znajdziemy skalę klas efektywności energetycznej wykorzystującą paletę barw. Klasy najbardziej efektywne energetycznie wyróżnia kolor zielony. Natomiast odcienie czerwieni informują, że klasa efektywności jest niska, a zużycie energii przez urządzenie będzie wysokie. Warto też zwrócić na ramkę po lewej stronie środkowej części etykiety. Znajduje się tam informacja o średnim rocznym zużyciu energii elektrycznej w kilowatogodzinach.
Sprzęt odpowiedni dla potrzeb