Konflikt w Afganistanie trwa od 18 lat - od czasu, gdy po ataku terrorystycznym z 11 września 2001 roku USA wraz z sojusznikami dokonały interwencji w tym kraju obalając rządzących wówczas państwem talibów. Od tego czasu w Afganistanie trwa wojna domowa między uznawanym przez społeczność międzynarodową rządem w Kabulu a talibami.

We wrześniu Amerykanie zerwali negocjacje z talibami, które miały doprowadzić do zakończenia konfliktu.

- Muszę z niezwykłym smutkiem stwierdzić, że liczba cywilnych ofiar przekroczyła 100 tys. w ciągu ostatnich 10 lat, od czasu gdy  Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) prowadzi dokładną dokumentację ofiar wśród cywilów - powiedział specjalny przedstawiciel ONZ w Afganistanie Tadamichi Yamamoto.

- ONZ wzywa wszystkie strony uczestniczące w staraniach o pokój, aby wzięły pod uwagę miliony zwykłych Afgańczyków, w szczególności tych, którzy padają ofiarą konfliktu, a którzy chcieliby mieć szansę żyć w pokoju - dodał.

Wcześniej ONZ informował, że od 1 lipca do 30 września zanotowano w Afganistanie "bezprecedensowo" wysoką liczbę ofiar - w tym czasie miało zginąć 1174 cywilów, a 3139 zostało rannych.