Turcja prowadzi obecnie w północnym Iraku operację wojskową przeciwko działającym tam kurdyjskim milicjom. Operacja rozpoczęła się 10 lutego, ok. 35 km na południe od tureckiej granicy. Celem operacji jest zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu iracko-tureckim.

Jak informuje strona turecka w czasie operacji zabito 48 bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), zginęło też trzech tureckich żołnierzy, a trzech zostało rannych.

W wydanym komunikacie minister obrony Turcji, Hulusi Akar podał, że 12 uprowadzonych Turków zginęło w irackiej jaskini od strzału w głowę, a jeden - od strzału w plecy.

Wśród ofiar egzekucji miało znajdować się sześciu żołnierzy i dwóch policjantów z prowincji Malatya, którzy zostali uprowadzeni w 2015 i 2016 roku. Tożsamości trzech ofiar egzekucji jeszcze nie ustalono.

Reuters podaje nieoficjalnie, że jedną z ofiar ma być pracownik tureckiego wywiadu.

Minister obrony Turcji podał, że egzekucji dokonano prawdopodobnie tuż po rozpoczęciu przez Turcję operacji wojskowej w Iraku.

Partia Pracujących Kurdystanu w wydanym oświadczeniu podała, że tureccy jeńcy zginęli w czasie starć do jakich doszło w regionie. PKK zaprzecza, jakoby dokonała egzekucji więźniów.

Dyrektor ds. komunikacji urzędu prezydenta Turcji, Fahrettin Altun, zapowiedział na Twitterze, że "zemsta (za śmierć obywateli Turcji - red.) będzie bolesna".

Altun potępił też "ogłuszające milczenie" Zachodu wobec ataków PKK.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM