Niemcy czekają na amerykańskie F-35. Boją się, że Trump będzie mógł wyłączyć myśliwce

Niemieccy urzędnicy obawiają się, że prezydent Donald Trump będzie mógł zdalnie wyłączyć zakupione w USA myśliwce F-35. Rząd w Berlinie bierze pod uwagę rewizję umowy podpisanej z Waszyngtonem lub zapewnienie sobie dodatkowych gwarancji, że nie dojdzie do wyłączenia maszyn.

Publikacja: 10.03.2025 13:01

Samoloty Lockheed Martin F-35 Lightning II Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) na defiladzi

Samoloty Lockheed Martin F-35 Lightning II Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2024 r.

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W Niemczech rosną obawy, że amerykańska administracja będzie w stanie zdalnie dezaktywować myśliwce F-35. Uzależniłoby to niemieckie siły powietrzne od Waszyngtonu.

W ramach podpisanej w 2022 roku umowy niemieckie wojsko ma otrzymać 35 myśliwców piątej generacji. Umowa z Amerykanami opiewa na 8,3 mld euro.

Zdolność USA do zdalnego uziemienia myśliwców, co uniemożliwiłoby ich wykorzystanie, od dawna była przedmiotem spekulacji, ale do tej pory nie została udowodniona. Narastają obawy, że Trump może zdecydować się na taki krok, aby wyegzekwować swoje cele polityczne na Ukrainie.

Czytaj więcej

Niemcy chcą kupić jeszcze więcej myśliwców F-35

Niemcy mają wątpliwości ws. Trumpa po jego działaniach wobec Ukrainy

Amerykański prezydent Donald Trump w ubiegłym tygodniu zamroził pomoc wojskową dla Ukrainy i wstrzymał wymianę informacji wywiadowczych, aby wywrzeć presję na ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by ten zwołał rozmowy pokojowe z Rosją i podpisał z Waszyngtonem porozumienie w sprawie zasobów mineralnych.

W sobotę pojawiły się doniesienia, że dostarczane przez USA samoloty F-16 przestały działać na Ukrainie. Chociaż było to spowodowane zawieszeniem niezbędnego wsparcia dla systemów radarowych, a nie ich „wyłączeniem”, Joachim Schranzhofer, rzecznik Hensoldt, niemieckiej firmy zbrojeniowej, powiedział gazecie „Bild”, że „zdalne wyłączenie (kill switch) w F-35 to coś więcej niż tylko plotka”.

W piątek szwajcarski departament obrony zaprzeczył doniesieniom sugerującym, że USA mogą zablokować F-35. Podkreślono, że operatorzy tego odrzutowca mogą go używać „autonomicznie i niezależnie w dowolnym momencie”. Generał Frederik Vansina, belgijski szef obrony, powiedział w zeszłym tygodniu, że F-35 „nie jest zdalnie sterowanym samolotem”.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Ameryka Donalda Trumpa jest wiarygodnym sojusznikiem Polski?

Zakup F-35 przez Niemcy. Pojawiają się głosy na temat zerwania umowy

Wolfgang Ischinger, były przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, powiedział „Bildowi”, że brak poparcia Trumpa dla Ukrainy źle wróży stosunkom Niemiec z Waszyngtonem w kwestiach obronnych. – Jeśli mielibyśmy się obawiać, że USA uczynią niemieckie odrzutowce takimi samymi, jak te używane obecnie w Ukrainie, to można rozważyć kwestię anulowania kontraktu – powiedział.

Czytaj więcej

Głos z Airbusa: Nie kupować sprzętu w USA

„The Telegraph” podkreśla, że perspektywa, iż USA zwrócą się przeciwko Niemcom po sfinalizowaniu umowy, ośmieli tych, którzy wyrażali zaniepokojenie rosnącą zależnością Europy od USA w zakresie broni.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (Sipri), około 55 procent importu broni przez państwa europejskie w latach 2019–2023 pochodziło z USA, w porównaniu z 35 procentami w latach 2014–2018. Jednocześnie Europa odpowiada za około jedną trzecią światowego eksportu broni, co świadczy o dużym potencjale wojskowo-przemysłowym Europy.

W Niemczech rosną obawy, że amerykańska administracja będzie w stanie zdalnie dezaktywować myśliwce F-35. Uzależniłoby to niemieckie siły powietrzne od Waszyngtonu.

W ramach podpisanej w 2022 roku umowy niemieckie wojsko ma otrzymać 35 myśliwców piątej generacji. Umowa z Amerykanami opiewa na 8,3 mld euro.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
USA, Rosja, Ukraina. Trzy wersje jednego wydarzenia
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Emmanuel Macron zapowiada wysłanie „sił reasekuracyjnych” na Ukrainę
Konflikty zbrojne
Donald Trump: Huti chcą pokoju. Huti odpowiadają ostrzałem Izraela
Konflikty zbrojne
„Wkrótce umrze i wszystko się skończy”. Zełenski o największych obawach Putina
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Konflikty zbrojne
Szef gabinetu Wołodymyra Zełenskiego: Stosunki Ukrainy z USA wracają na właściwe tory
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście