Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Izrael chce zaatakować Iran

Izrael odpowie na weekendowy atak rakietowy Iranu – zapowiedział szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela Herci Halewi. Nie podał jednak szczegółów.

Publikacja: 15.04.2024 20:55

Eksperci ostrzegają, że wymiana ciosów między Izraelem a Iranem może się przeobrazić w regularną woj

Eksperci ostrzegają, że wymiana ciosów między Izraelem a Iranem może się przeobrazić w regularną wojnę

Foto: Menahem KAHANA / AFP

Generał broni Herzi Halewi stwierdził, że irański atak rakiet i dronów szturmowych „spotka się z odpowiedzią”. Halevi przemawiał podczas wizyty w bazie lotniczej Nevatim, która według Izraela odniosła niewielkie szkody w wyniku irańskiego ataku.

Narada wojenna premiera Netanjahu z najważniejszymi urzędnikami

Premier Benjamin Netanjahu spotykał się z najwyższymi urzędnikami, aby omówić możliwą reakcję na irański atak z udziałem setek dronów, rakiet balistycznych i pocisków manewrujących. Światowi przywódcy wzywają Izrael, aby nie brał odwetu.

Sobotni atak irański był pierwszym przypadkiem, kiedy Iran przeprowadził bezpośredni atak militarny na Izrael, pomimo trwającej od dziesięcioleci wrogości od czasów rewolucji islamskiej w tym kraju w 1979 r. Do ataku doszło niecałe dwa tygodnie po izraelskim ataku w Syrii, w wyniku którego zginęło dwóch irańskich generałów w budynku irańskiego konsulatu.

Sobotni atak irański był pierwszym przypadkiem, kiedy Iran przeprowadził bezpośredni atak militarny na Izrael

Izraelskie wojsko twierdzi, że 99% dronów i rakiet wystrzelonych przez Iran zostało przechwyconych przy pomocy innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Pomimo zgłoszonych przechwyceń Iran nazwał atak sukcesem.

USA nie są zaangażowane w odwet Izreala na Iraku

W Waszyngtonie rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby odmówił ujawnienia, czy Stany Zjednoczone zostały poinformowane o jakichkolwiek izraelskich planach reakcji lub czy mają zostać o nich poinformowane. – Pozwolimy Izraelczykom o tym porozmawiać – powiedział. – Nie jesteśmy zaangażowani w proces decyzyjny dotyczący potencjalnej reakcji – dodał.

Czytaj więcej

W razie wojny z Iranem Izrael zostanie sam. Zaskakujące deklaracje USA i Europy

Izrael i Iran znajdowały się na kursie kolizyjnym przez całą sześciomiesięczną wojnę Izraela z bojownikami Hamasu w Strefie Gazy. Wojna wybuchła po tym, jak Hamas i Islamski Dżihad, dwie grupy bojowników wspierane przez Iran, przeprowadziły 7 października atak, w wyniku którego zginęło 1200 osób w Izraelu, a porwano 250 innych osób.

Iran odpowie na ewentualny atak Izraela

Irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian stwierdził, że Iran nie chce wzrostu napięcia w regionie Bliskiego Wschodu, ale w przypadku ataku ze strony Izraela jest gotowy na natychmiastowy i potężniejszy atak niż przeprowadzony w nocy 14 kwietnia.

– Iran odpowie potężniejszymi działaniami niż wcześniej, jeśli Izrael odpowie na ataki – zapewnił.

Czytaj więcej

Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami

Rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanani podkreślił również, że Teheran nie dąży do eskalacji napięć w regionie. – Iran działał w oparciu o ochronę bezpieczeństwa narodowego i interesów, a także biorąc pod uwagę bierność Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie użycia siły przez Izrael przeciwko ambasadzie Iranu w Damaszku oraz po nieodpowiedzialnym zachowaniu Stanów Zjednoczonych Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji – powiedział.

Według niego Teheran uważa atak na Izrael za całkowicie uzasadniony i zgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych.

Generał broni Herzi Halewi stwierdził, że irański atak rakiet i dronów szturmowych „spotka się z odpowiedzią”. Halevi przemawiał podczas wizyty w bazie lotniczej Nevatim, która według Izraela odniosła niewielkie szkody w wyniku irańskiego ataku.

Narada wojenna premiera Netanjahu z najważniejszymi urzędnikami

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Na Charków spadły rosyjskie pociski S-300. Drukarnia stanęła w ogniu. Wiele ofiar
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek o CPK: Taki wielki hub rodzi pokusę przeciwnika, by go zniszczyć
Konflikty zbrojne
Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ